Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
1. októbra 2023, 10:24
Čas čítania 0:51

Detské ambulantné pohotovosti bez prevádzkovateľa končia. Ich počet klesol o 6

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Sieť detských pohotovostí sa bude upravovať z pôvodných 61 na 40 do konca roka 2024.

Od nedele začali platiť zmeny v súvislosti s fungovaním detských ambulantných pohotovostí. Ich počet sa znížil o šesť a už v súčasnosti nemali prevádzkovateľa.

Ide o prvú fázu redukcie siete z troch plánovaných. Ministerstvo zdravotníctva k nej pristúpilo v záujme stabilizácie pediatrickej ambulantnej starostlivosti a zachovania fungovania detských pohotovostí.


„Podľa vyhlášky sa bude postupne v troch fázach upravovať sieť detských pohotovostí z pôvodných 61 na 40 do konca roka 2024. Od 1. októbra 2023 dôjde k vypusteniu šiestich pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby (APS), ktoré sú už v súčasnosti bez prevádzkovateľa, keďže nikto neprejavil záujem o ich prevádzkovanie,“ priblížili z komunikačného odboru rezortu.

„Ďalších desať bodov APS pre deti má byť vypustených od júla 2024 a tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, je naplánovaná od novembra 2024,“ dodali.

Rodičom pomôže aj aplikácia

Pevné body sa po novom majú priblížiť k nemocniciam. Cieľom zmeny je podľa rezortu koncentrovať lekárov do funkčných tímov a priblížiť ich k nemocniciam, aby boli zabezpečené aj laboratórne vyšetrenia či zobrazovacie metódy.

30. novembra 2023, 8:23 Čas čítania 1:22 EXKLUZÍVNE: Toto je slovenský Spotify Wrapped 2023. Separ prevalcoval takmer všetky kategórie EXKLUZÍVNE: Toto je slovenský Spotify Wrapped 2023. Separ prevalcoval takmer všetky kategórie

Rezort pripomenul, že dlhodobo upozorňoval na kritickú situáciu s pediatrami a hroziace problémy s ambulantnou pohotovostnou službou. Poukázal na to, že prijal aj iné opatrenia na stabilizáciu pediatrie. Pre detských pacientov a ich rodičov boli spustené aj podporné aktivity, ako napríklad projekt www.pediatridetom.sk či aplikácia Národného ústavu detských chorôb.

Domov
Zdieľať
Diskusia