Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. decembra 2023, 15:20
Čas čítania 0:59

Európska krajina skúšobne legalizuje užívanie marihuany. V dvoch mestách ju budú užívatelia fajčiť legálne

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Holandsko v dvoch mestách skúšobne legalizuje marihuanu.

Užívatelia marihuany ju od piatka budú môcť legálne fajčiť v dvoch holandských mestách. Úrady tam na skúšku spúšťajú dekriminalizáciu produkcie a distribúcie marihuany.

V zahraničí panuje názor, že marihuana je v Holandsku legálna, pretože v niektorých kaviarňach si ju možno kúpiť, čo priťahuje množstvo užívateľov z cudziny. Ide však o právne sivú zónu, keď konzumovanie malého množstva drogy je nelegálne, ale polícia to nevynucuje v rámci politiky tolerancie uplatňovanej od 70. rokov. Samotná produkcia a distribúcia marihuany do kaviarní sa však netoleruje.

V mestách Breda a Tilburg sa bude počas štvorročného skúšobného obdobia na niekoľkých farmách marihuana pod dozorom úradov vyrábať a následne distribuovať do kaviarní. Bude sa aj monitorovať obsah psychoaktívnych látok a užívatelia tak budú mať prehľad o množstve kanabidiolu a tetrahydrokanabinolu v sušine. Budú tak mať istotu, že produkt je kvalitný a bezpečný. Pri nelegálnej produkcii to nie je možné zaručiť.

Holandsko nasleduje trendy iných štátov

Krok holandskej vlády súvisí s celosvetovým uvoľňovaním zákonov a dekriminalizáciou marihuany. V Nemecku je povolené vlastníctvo 25 gramov na osobnú spotrebu, no dostupná je aj v niektorých švajčiarskych lekárňach. Malta schválila legalizáciu marihuany pre vlastnú spotrebu v roku 2021 a od roku 2017 je možné jej použitie na lekársky predpis v Česku. Legálna je aj v 20 štátoch USA.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Situáciu pri legalizácii marihuany môže zmeniť krajne pravicová Strana za slobodu Geerta Wildersa, ktorá v novembri v Holandsku zvíťazila v predčasných parlamentných voľbách. PVV navrhovala pred voľbami zrušiť v rámci „Holandska bez drog“ politiku tolerancie marihuany a kaviarne, kde sa užívala.

amsterdam
Zdroj: Unsplash/Gaurav Jain
Domov
Zdieľať
Diskusia