Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
11. augusta 2023, 15:45
Čas čítania 1:05

Nechceme nálepku lacného mesta, vyhlásila metropola našich susedov. Rastú ceny hotelov, za noc dáš až 126 €

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Len za prvých šesť mesiacov tohto roka navštívilo Prahu až 3,3 milióna turistov.

Praha sa v druhom kvartáli tohto roka priblížila priemernou cenou za hotelovú izbu tradične drahším európskym destináciám. Nárast priemernej ceny za prenocovanie bol v českej metropole vyšší než napríklad vo Viedni či v Berlíne. Tento trend si chce hlavné mesto ČR udržať, pretože sa snaží zbaviť povesti destinácie na lacné večierky. Uviedla to Klára Janderová z Prague City Tourism.

Podľa dostupných dát zo Smith Travel Research bola v júni priemerná cena za prenajatú izbu v pražskom hoteli 126 eur na noc, vo Viedni a v Berlíne to bolo okolo 140 eur. Susedné destinácie ako Bratislava či Varšava sa pohybovali na priemernej cene 100 eur za izbu.

„Postupne chceme zmazať z Prahy nálepku lacnej večierkovej destinácie a do budúcna konkurovať ostatným metropolám, ako sú Berlín alebo Viedeň,“ povedal námestník pražského primátora pre kultúru a cestovný ruch Jiří Pospíšil.

Konkurovať chcú ďalším európskym metropolám

Pýtať si za kvalitné služby menej než ostatné destinácie sa podľa neho nevypláca. Okrem toho zdôrazňuje potrebu ďalších investícií do rozvoja turizmu. „Praha nasadila dobrý trend a je potrebné v tom pokračovať,“ dodal.

12. apríla 2024, 14:00 Čas čítania 1:20 REDROOM LABEL spustil prvé techno turné na Slovensku a v Česku. Nadupaný RAVE očakávaj v týchto mestách REDROOM LABEL spustil prvé techno turné na Slovensku a v Česku. Nadupaný RAVE očakávaj v týchto mestách

Podľa šéfa spoločnosti Prague City Tourism Františka Cipra sa postupná zmena charakteru cestovného ruchu v Prahe vypláca. Vyžaduje si to však podľa jeho slov systematickú a dlhodobú prácu. „Na aktuálnych dátach túto koncepčnú prácu vidieť a platí aj to, že Praha stráca nálepku lacnej destinácie,“ dodal.

Aktuálne dáta Českého štatistického úradu ukazujú, že do Prahy počas prvých šiestich mesiacov roka 2023 prišlo viac než 3,3 milióna turistov. Z toho domácich návštevníkov bolo takmer 780-tisíc. Zo zahraničných cestovateľov ich najviac prišlo z Nemecka, Veľkej Británie, zo Slovenska, z USA a Poľska. Vracajú sa aj turisti z Ázie, najviac z Južnej Kórey.

Praha sa chce zbaviť nálepky lacnej destinácie. V zdražovaní preto nehodlajú poľaviť.
Praha sa chce zbaviť nálepky lacnej destinácie. V zdražovaní preto nehodlajú poľaviť. Zdroj: Unsplash/Azamat Esmurziyev/volně k užití
Domov
Zdieľať
Diskusia