Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
23. augusta 2023, 15:55
Čas čítania 0:47

MAPA: Na východe Slovenska zúria supercelárne búrky. SHMÚ vydal výstrahy pred povodňami, upozorňuje na hroziace krúpy

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Silné búrky sú sprevádzané aj intenzívnym lejakom.

Na východe Slovenska a Gemeri zaznamenali meteorológovia intenzívne supercelárne búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti. Vydal aj výstrahu prvého stupňa pred prívalovou povodňou.

„Aktuálne v regiónoch Gemer, Abov, Zemplín a dolný Spiš zaznamenávame viaceré supercelárne búrky, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou produkujú aj veľké krúpy,“ upozornil ústav.

SHMÚ zároveň uviedol, že intenzívne búrky sú sprevádzané prívalovým dažďom. Napríklad na stanici Klenov zaznamenali meteorológovia intenzitu až 31 milimetrov za polhodinu.

Výstraha prvého stupňa pred prívalovou povodňou platí pre okresy Poltár, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice-okolie – Hornád, Košice-okolie – Bodva, Košice, Prešov, Vranov nad Topľou a Trebišov bez Roňavy.

Výstrahy druhého stupňa platia pre juhovýchodné okresy

Výstrahu druhého stupňa pred búrkami vydal SHMÚ pre juhovýchodné okresy Slovenska a Vranov nad Topľou. Vyskytnúť sa tam môžu miestami búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a krúpami.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Pre zvyšné okresy východného Slovenska platí výstraha prvého stupňa. Výstrahy priebežne platia do 20.00 h. „Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a podobne),“ upozornili meteorológovia.

počasie
Zdroj: SHMÚ
Domov
Zdieľať
Diskusia