Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
6. septembra 2023, 11:23
Čas čítania 1:11

Ruský špión, ktorého na Slovensku natočili priamo pri čine, nemusí zaplatiť 15 000 €. Takto rozhodnutie zdôvodnil súd

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal sťažnosť.

Špecializovaný trestný súd upustil od peňažného trestu pre Bohuša Garbára z kauzy vyzvedačstva pre Rusko. Pôvodne dostal okrem podmienečného trestu odňatia slobody aj peňažný trest vo výške 15 000 eur. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal sťažnosť. Rozhodovať bude Najvyšší súd SR.

Samosudca Peter Pulman rozhodnutie zdôvodnil tým, že Garbár je poberateľom opatrovateľskej dávky, pričom iný príjem a ani majetok nemá. „Majetkové pomery nie sú také, aby odsúdený mohol uložený peňažný trest zaplatiť,“ priblížil.

Vo februári ŠTS schválil dohodu medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a Garbárom. Odsúdený bol za trestné činy prijímania úplatku a vyzvedačstva. Dostal úhrnný podmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s rovnako dlhou skúšobnou lehotou. Tiež peňažný trest vo výške 15 000 eur.

Doma mu našli viac ako 20 000 eur

Prokurátor ÚŠP Peter Mikuláš na verejnom zasadnutí poukázal na to, že počas domovej prehliadky bola u Garbára nájdená suma prevyšujúca 20 000 eur, pričom pred uzavretím dohody o vine a treste bolo 19 000 eur odsúdenému vrátených. „Mal možnosť uložený peňažný trest zaplatiť,“ zdôraznil prokurátor.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Garbár žiadal, aby mu bol peňažný trest odpustený. Na verejnom zasadnutí to zdôvodnil aj potrebou starostlivosti o blízku osobu. Zaistené peniaze boli podľa jeho slov určené na dokončenie stavebných úprav.

„V čase, keď mi boli peniaze vrátené, tak už boli prakticky minuté a bol nimi splatený dlh,“  podotkol s tým, že z vrátenej zaistenej sumy mu zostalo 2000 eur.

Garbár pôsobil ako spravodajský kontakt pre dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU. Jej dôstojníci mali pôsobiť pod krytím diplomatickej misie ruskej ambasády.

Garbár v roku 2021 na konšpiratívnej schôdzke s osobou vystupujúcou pod menom Sergei Solomasov sľúbil vyhľadávať, získavať a vykonávať zber citlivých informácií a utajovaných skutočností týkajúcich sa slovenských bezpečnostných a spravodajských služieb a spolupráce SR, EÚ a NATO s Ukrajinskou republikou. Na tento účel mal dostať tisíc eur.

Garbár bol vo februári tohto roku v rámci dohody o vine a treste odsúdený na podmienečný a peňažný trest v kauze poskytovania informácií ruskej tajnej službe.
Garbár bol vo februári tohto roku v rámci dohody o vine a treste odsúdený na podmienečný a peňažný trest v kauze poskytovania informácií ruskej tajnej službe. Zdroj: TASR/Ondrej Hercegh
Domov
Zdieľať
Diskusia