Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
31. októbra 2023, 7:59
Čas čítania 1:29

Slovenská pošta a známy operátor majú problém. Prešetruje ich Európska komisia

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Európska komisia o tom v pondelok 30. októbra informovala na svojej webovej stránke.

Európska komisia začala hĺbkové prešetrovanie rámcovej dohody o spolupráci medzi verejným poskytovateľom poštových služieb Slovenskou poštou a prevádzkovateľom mobilnej siete SWAN. Tá má posúdiť, či počiatočná dohoda, ktorá platila v rokoch 2015 až 2021, bola v súlade s pravidlami EÚ v oblasti štátnej pomoci. 

V roku 2015 štátny podnik Slovenská pošta a spoločnosť SWAN podpísali rámcovú dohodu o spolupráci, na základe ktorej Slovenská pošta za úhradu predávala a propagovala výrobky a služby spoločnosti SWAN vo svojich prevádzkach a pobočkách na celom Slovensku, poskytovala zákazníkom spoločnosti SWAN zákaznícke služby vrátane prevádzky telefonického centra a vyberala poplatky a platby od zákazníkov spoločnosti SWAN.

Komisii bola v decembri 2016 doručená sťažnosť, v ktorej sa uvádza, že v dôsledku rámcovej dohody o spolupráci so Slovenskou poštou mala spoločnosť SWAN profitovať zo štátnej pomoci, ktorá bola nezlučiteľná s vnútorným trhom. Sťažovateľ konkrétne tvrdil, že v dôsledku dohody bola spoločnosti SWAN poskytnutá hospodárska výhoda, pretože poplatok, ktorý spoločnosť SWAN platila Slovenskej pošte za poskytovanie služieb, nezodpovedal trhovej cene za tieto služby. Pošta si zároveň podľa tejto sťažnosti SWAN nevybrala za partnera na spoluprácu v transparentnom a nediskriminačnom výberovom konaní.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„V tejto fáze má Komisia na základe svojho predbežného posúdenia pochybnosti o tom, či počiatočná rámcová dohoda o spolupráci bola v súlade s pravidlami EÚ v oblasti štátnej pomoci,“ uviedla EK.

Komisia chce zistiť, či bola spoločnosť SWAN vybratá za bežných trhových podmienok

Prešetrovanie by malo posúdiť, či by rozhodnutie Slovenskej pošty uzavrieť dohodu so spoločnosťou SWAN mohlo byť pripísateľné Slovensku. Komisia sa snaží najmä objasniť, či bola dohoda uzavretá za podmienok, ktoré by za bežných trhových podmienok akceptoval súkromný subjekt a či bol proces výberu spoločnosti SWAN transparentný a nediskriminačný a či boli použité kritériá objektívne.

„Sme presvedčení o tom, že rozhodnutie Európskej komisie napokon ukáže, že nešlo o žiadnu nepovolenú štátnu pomoc, ale sú to len klamstvá, ktoré od istého času šíria niektorí naši konkurenti,“ reagoval na začatie prešetrovania hovorca spoločnosti SWAN Pavel Ďurík.
Keď Slovenská pošta oslovila operátorov s ponukou na spoluprácu, mnohí na ňu podľa Ďuríka vôbec nereagovali.

„Keď si napokon vybrala nás, pretože sme prišli s kombináciou jednoduchej produktovej propozície s výhodnými cenami, čelili sme množstvu posmeškov,“ dodal. Až neskôr podľa neho konkurencii došlo, že podcenila tento predajný kanál, a pokúsila sa SWAN z neho vytlačiť.

swan
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Domov
Zdieľať
Diskusia