Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
5. novembra 2023, 10:32
Čas čítania 0:45

Poznáme termíny dôležitých skúšok pre budúcich vysokoškolákov. Prvý je plánovaný už čoskoro

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Národná porovnávacia skúška (NPS) je súčasťou prijímacieho konania na viac ako 80 fakultách slovenských a českých VŠ.

Národnú porovnávaciu skúšku (NPS) budú mať uchádzači možnosť absolvovať nanečisto už 9. novembra. Prvý oficiálny termín sa uskutoční o mesiac neskôr v decembri, pričom na výber ich budú mať sedem. Tohtoročnou novinkou je pridanie termínu navyše. Posledný oficiálny termín je naplánovaný na máj 2024.


Skúška nanečisto sa bude konať online, výsledky však nebudú platné pre prijímanie na vysoké školy (VŠ). „Účastníci si budú môcť vyskúšať, ako im vyhovuje testovanie v online prostredí vrátane vzdialeného dohľadu. Výsledok NPS nanečisto slúži iba na vlastnú orientáciu alebo ako forma prípravy, nemožno ho použiť na prijatie na fakulty,“ uviedla vedúca projektu NPS Eliška Hloupá Sovová.


Tento rok spoločnosť Scio, ktorá NPS organizuje, pridala ďalší termín. Uskutoční sa však iba v online podobe, a to 16. januára 2024. „Januárový termín sa koná v pracovný deň, vo večerných hodinách. Chceli sme tak vyjsť v ústrety tým uchádzačom, ktorí skúške nechcú obetovať víkend,“ priblížila vedúca projektu NPS s tým, že očakáva medziročný nárast účastníkov.


NPS sú súčasťou prijímacieho konania na viac ako 80 fakultách slovenských a českých VŠ. Uchádzači o vysokoškolské štúdium ich môžu aj opakovať. Pri prijímacom konaní sa berie do úvahy najlepší dosiahnutý výsledok.

SCIO
Zdroj: SCIO
Domov
Zdieľať
Diskusia