Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. januára 2024, 20:50
Čas čítania 0:49

PRIESKUM: Štvrtina Slovákov sa chce presťahovať do zahraničia. Tejto generácii sa na Slovensku páči najmenej

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

O odsťahovaní zo SR uvažuje takmer štvrtina populácie, zväčša mladí.

O odsťahovaní zo Slovenska uvažuje takmer štvrtina populácie. Hlavnými dôvodmi sú životná úroveň (68 %) a politická situácia (60 %). Najčastejšie pritom ide o mladých ľudí. Vyplýva to z online prieskumu, ktorý realizovala agentúra NMS Market Research Slovakia.

„Aj keď pre mladé generácie existuje viac dôvodov, ktoré ich lákajú odísť do zahraničia, dôvodom číslo jeden je aj u nich najmä politická situácia a životná úroveň na Slovensku. Lepšie príležitosti na vzdelávanie a prácu, ale aj taká zvedavosť sú menej často uvádzanými dôvodmi,“ upozornila Denisa Lakatošová z NMS.

Dvom tretinám populácie sa na Slovensku žije dobre

Prieskum ukázal, že s myšlienkou odchodu zo Slovenska sa za posledný rok pohrávali viac ako dve tretiny mladých ľudí do 24 rokov. U 42 % je táto myšlienka stále aktuálna.

Na Slovensku sa žije dobre dvom tretinám populácie. Medzi nimi sa podľa výsledkov častejšie vyskytujú staršie vekové generácie nad 65 rokov (83 %), ale aj ľudia s vysokoškolským vzdelaním (75 %).

„Práve vzdelanie, pri ktorom možno predpokladať, že najviac súvisí so životnou úrovňou, sa najvýraznejšie podpisuje na vnímanej spokojnosti so životom na Slovensku. Podiel ľudí, ktorým sa na Slovensku žije dobre, sa zvyšuje so stupňom dosiahnutého vzdelania,“ dodala Lakatošová.

Online prieskum sa uskutočnil v januári 2024. Zúčastnilo sa na ňom 1030 respondentov vo veku od 18 rokov.

maturita, trieda, škola, študenti,
Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia