Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
21. marca 2024, 18:31
Čas čítania 1:24

Ďalšie slovenské mesto chce zakázať hazard. Primátorka prezradila dôvod aj dôležité termíny

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Primátorka Katarína Macháčková upozorňuje na fakt, že závislosť od hazardných hier je závažným problémom.

Samospráva Prievidze chce regulovať hazard na území mesta. Všeobecne záväzné nariadenie, ktoré by malo viesť k zákazu hazardu, predloží radnica na májové rokovanie mestského zastupiteľstva. Návrhom sa budú zaoberať ešte príslušné komisie pri rokovaní mestského zastupiteľstva.


Primátorka Katarína Macháčková podotkla, že závislosť od hazardných hier je závažným problémom, ktorý ovplyvňuje nielen jednotlivca, ale aj jeho rodinu, priateľov a širšiu komunitu.
„Radnica vníma, že v meste vznikajú nové prevádzky prevádzkujúce hazardné hry,“ spomenula hovorkyňa mesta Zuzana Krajčiová.

Platnosť licencií

Licencie na prevádzkovanie hazardných hier udeľuje výhradne Úrad pre reguláciu hazardných hier pre celé územie SR, preto mesto podľa nej nemá priamu informáciu, komu bola licencia vydaná a na aké obdobie.

„Obce podľa zákona o hazardných hrách vydávajú vyjadrenia k umiestneniu hazardných hier s adresou prevádzky, ktoré platia počas celej dĺžky licencie a ktoré musí žiadateľ o licenciu predložiť Úradu pre reguláciu hazardných hier. Ďalej obce spravujú paušálne odvody z prevádzkovania týchto hier, ktoré sa na účet mesta odvádzajú k 30. aprílu a k 31. decembru v príslušnom roku, a mesačné odvody,“ priblížila legislatívu Krajčiová.

Diskusia s odborníkmi 

„Spoločne s odbornými pracovníkmi analyzujeme možnosti obmedzenia hazardu na území mesta. Jednotlivé samosprávy majú regulovaný hazard rôzne. Od definovaných vzdialeností, kde by sa herne a kasína nemali nachádzať, napríklad školy, školské a sociálne zariadenia, prípadne konkrétne dni a sviatky, keď majú byť prevádzky herní a kasín zatvorené, až po úplný zákaz hazardu. Nájsť vhodnú úpravu si vyžaduje dôkladnú analýzu,“ doplnila primátorka.


Krajčiová ozrejmila, že tento krok neznamená okamžité zatvorenie všetkých herní a kasín, pretože v zmysle zákona o hazardných hrách sa toto nariadenie nevzťahuje na prevádzkovateľov, ktorým bola udelená licencia pred nadobudnutím účinnosti tohto nariadenia do skončenia platnosti danej individuálnej licencie.

Dôležité termíny 

Platnosť týchto licencií v meste Prievidza sa vo väčšine prípadov pohybuje v termíne do konca roka 2025 až 2027. „Uvedomujeme si, samozrejme, aj možný výpadok v príjmoch rozpočtu, ktorý regulácia hazardu v našom meste prinesie. No pre čoraz viac šíriacu sa sieť online hazardu chceme aspoň eliminovať miesta podporujúce vznik patologického hráčstva,“ uzatvorila primátorka.


Úplné znenie všeobecne záväzného nariadenia bude predmetom rokovania a pripomienkovania komisií pri rokovaní mestského zastupiteľstva, ktoré zasadajú od 4. apríla.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/Štefan Puškáš, TASR/Zuzana Eižmáriková
Domov
Zdieľať
Diskusia