Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová
17. apríla 2024, 10:57
Čas čítania 1:35

Bojnice chystajú masívnu zmenu v parkovaní. Ľudia si priplatia, nový systém zavedú ešte pred letom

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Regulácia parkovania je podľa primátora nevyhnutná.

Návštevníci i obyvatelia Bojníc budú za parkovanie po novom platiť. Parkovací systém chce mesto spustiť po dokončení všetkých potrebných náležitostí ešte v prvom polroku tohto roka, jeho ambíciou je pokryť čo najdlhšie obdobie letnej turistickej sezóny.


Otázku parkovacej politiky intenzívnejšie rieši mesto, ktoré je turistickým centrom hornej Nitry, už od roku 2018. Primátor Ladislav Smatana pripomenul, že reguláciou parkovania samospráva sleduje jednak zaistenie bezpečnosti a poriadku na uliciach, ako i presunutie náporu turistov na mestské záchytné parkovisko. Prostriedky, ktoré mesto z parkovacieho systému získa, chce investovať do infraštruktúry, ciest a chodníkov.

Regulácia parkovania 

Regulácia parkovania je podľa primátora nevyhnutnosťou. „Musíme regulovať statickú dopravu, pretože infraštruktúra nezodpovedá 21. storočiu. Cesty boli budované pred desiatkami rokov, áut pribúda a nikto sa nezamýšľal, kde budú parkovať. O to viac v Bojniciach, ktoré sú veľmi navštevovaným turistickým mestečkom. Problémy cítiť hlavne v centre,“ spomenul Smatana.

Dôležité termíny 

Samospráva v súčasnosti dokončuje zvislé a vodorovné dopravné značenie na území mesta, rovnako i softvér. Presný termín spustenia systému ešte primátor špecifikovať nevedel, závisí to podľa neho od dokončenia procesov, predpokladá, že to bude počas mája.


„Ambíciou mesta je, aby sme zachytili čo najviac z turistickej letnej sezóny,“ doplnil konateľ spoločnosti Služby mesta Bojnice Radovan Mik. Samospráva chce podľa neho zabezpečiť i testovaciu prevádzku.

Parkovací systém a platby 

Návrh nového systému parkovania je založený na platbe za parkovanie na vyhradených miestach formou SMS, prípadne mobilnej aplikácie pre návštevníkov mesta. V prípade obyvateľov s trvalým pobytom na systéme rezidentských kariet odstupňovaných podľa počtu áut.

16. mája 2024, 15:00 Čas čítania 2:46 Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom

„Na rozdiel od iných miest v Bojniciach bude jedna parkovacia zóna. Ak si obyvateľ zakúpi rezidentskú kartu, ktorá bude virtuálna, bude mať možnosť parkovať v celej zóne,“ priblížil primátor.

Rezidentské karty a parkovacie zóny

Súčasťou parkovacej zóny nebude parkovisko za kultúrnym centrom, to bude fungovať v režime ako doposiaľ. Parkovacia zóna bude zahŕňať územie Bojníc, nie mestskej časti Dubnica. Obyvatelia Dubnice však budú mať možnosť zakúpiť si rezidentskú kartu.

„Nová centrálna parkovacia zóna tvorí štyri parkovacie zóny. Spolu to bude bez stavebných úprav iba zmenou organizácie dopravy približne 775 miest, ktoré vzniknú najmä zjednosmernením jednotlivých ulíc,“ ozrejmil Mik.


Systém nie je podľa neho úplne nemenný. „Máme dohodu s mestským úradom i obyvateľmi, že letná sezóna nám ukáže, ako to funguje a čo nefunguje. V septembri by sme chceli všetky veci vyhodnotiť, stretnúť sa i s občanmi, potom osloviť i dopravného inžiniera, a čo bude treba na projekte prerobiť, sa prerobí,“ dodal Mik.

Domov
Zdieľať
Diskusia