Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová
18. júna 2024 o 17:30
Čas čítania 0:48

Z celého slovenského trhu sťahujú nebezpečnú kozmetiku. Môže vážne poškodiť zdravie ľudí

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Čo sa deje: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnil zoznam nebezpečných produktov, ktoré sa môžu vyskytovať aj u nás.

  • Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX kontrolné orgány v Českej republike, v Maďarsku, v Nemecku a v Taliansku.
  • Inšpektori vyčlenili viacero produktov, ktoré obsahovali látku butylfenyl metylpropional. Jeden produkt obsahoval hydroxyizohexyl 3-cyklohexén karboxaldehyd, ktorého používanie je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu o kozmetických výrobkoch.
  • Medzi produktmi sa objavili najmä parfumované a toaletné vody, ale aj pleťové tonikum a pleťové mlieko.

Prečo je to dôležité: Nebezpečné kozmetické výrobky môžu obsahovať škodlivé látky, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie, podráždenie kože alebo iné zdravotné problémy. Informovanie verejnosti umožňuje spotrebiteľom vyhnúť sa používaniu týchto výrobkov a chrániť svoje zdravie.

Citát: „Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na webe.

Širší kontext: Medzi vyradenými produktmi sa objavilo niekoľko toaletných vôd značky Abercrombie & Fitch a viacero napodobenín známych luxusných parfumov. Za rizikové považujú aj pleťové tonikum značky Cera di Cupra či pleťové mlieko značky Niuma. 

19. júla 2024 o 16:30 Čas čítania 9:56 Historický klenot Slovenska Banskú Štiavnicu roky trápia čierne stavby. Úradníkov je málo a pamiatky sú v ohrození Historický klenot Slovenska Banskú Štiavnicu roky trápia čierne stavby. Úradníkov je málo a pamiatky sú v ohrození

Látka butylfenyl metylpropional, ktorá sa nachádza v produktoch, má príjemnú vôňu a v minulosti sa používala ako vonná zložka do parfumov a ďalších kozmetických prípravkov. Od 1. 3. 2022 je butylfenyl metylpropional na našom trhu zakázaný.

ÚVZ SRÚVZ SRÚVZ SRÚVZ SR
Zobraziť galériu
(15)
Domov
Zdieľať
Diskusia