Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
11. novembra 2023, 16:04
Čas čítania 1:30

Odstrel vlka na Slovensku nemá zmysel, hromžia ochranári na ministerstvo. Existuje podľa nich iný spôsob, ako problém riešiť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Podľa ochranárov celoplošné kvóty na odstrel vlka neprinesú želaný efekt.

Celoplošné kvóty na odstrel vlka neprinesú želaný efekt zníženia škôd. Vyplýva to z porovnania počtu ulovených vlkov počas rokov 2010 až 2021 a strát na ovciach a kozách. Celoplošné kvóty určené na základe okresov alebo iných oblastí ignorujú identifikovanie problémových jedincov a svoriek, uviedla to Štátna ochrana prírody

Skúsenosti zo Slovenska, ako aj z iných oblastí Európy alebo zo Severnej Ameriky poukazujú na to, že nie sú vedecky overené dôkazy o vplyve lovu vlka na znižovanie strát. V rokoch 2010 až 2013 na Slovensku lovili každoročne vyše 130 vlkov, ale škody na ovciach narastali. V ďalšom období, keď sa postupne lov vlka znižoval, škody od vlka boli vyrovnané. V rokoch 2018 a 2019 výrazne klesli, tvrdia ochranári.

„Ukázalo sa teda, že lov vlka za uvedené roky nepriniesol požadovaný efekt zníženia škôd na hospodárskych zvieratách. Tento poznatok je v súlade s publikovanými informáciami z Európy aj zo Severnej Ameriky,“ skonštatovali.

Vlk z dlhodobého hľadiska neohrozuje hospodárske zvieratá

Percentuálny podiel strát spôsobených vlkom z celkového počtu hospodárskych zvierat sa podľa ŠOP dlhodobo pohybuje pod hranicou jedného percenta. „Z celoštátneho hľadiska vlk určite neohrozuje chov oviec, kôz a hovädzieho dobytka,“ uviedla ŠOP.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Doplnila, že lokálne u niektorých farmárov môže vlk narobiť vysoké škody a ohroziť chov hospodárskych zvierat. Preto tam je potrebné zabezpečiť efektívnu ochranu stád správne inštalovanými elektrickými ohradníkmi alebo voľne pustenými pastierskymi strážnymi psami.

Ochranári poukazujú na to, že v posledných troch rokoch výšku celoslovenských strát na ovciach navýšili o 31 % dve farmy na Slovensku. „Pasú ovce v jednej lokalite a odmietajú účinné preventívne opatrenia,“ podotkli. V roku 2022 škody spôsobené vlkom dravým, ktoré uhradili okresné úrady, boli viac ako 446-tisíc eur.

Chovateľov by mali podporiť zo zdrojov Európskej únie

ŠOP považuje za dôležitejšie zabezpečiť podporu pre chovateľov hospodárskych zvierat zo zdrojov Európskej únie, ktoré na to využíva väčšina štátov s výskytom vlka. ŠOP aktuálne hľadá možnosti zabezpečenia dotácií a získanie financií pre chovateľov s cieľom podporiť ochranu stád v lokalitách s výskytom veľkých šeliem prostredníctvom efektívnych preventívnych opatrení.

Pracovná skupina pre určenie ročnej kvóty lovu vlka dravého rozhodla, že v poľovníckej sezóne 2023/2024 by sa mohlo odloviť 60 vlkov. Vlk je na Slovensku chráneným živočíchom a podľa vyhlášky je zakázané úmyselne ho zraňovať alebo usmrcovať v jeho prirodzenom areáli. Problém s odstrelom vlka riešila v minulosti aj Európska komisia.

vlk
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
Domov
Zdieľať
Diskusia