Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. januára 2024, 17:46
Čas čítania 0:58

Chceš navštíviť najväčšie európske mestá úplne zadarmo? Splniť musíš tieto podmienky

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Európska únia poskytne 561 Slovákom cestovný lístok vlakom úplne zadarmo.

Vďaka iniciatíve DiscoverEU bude môcť od marca 2024 do mája 2025 celkovo 36 318 Európanov vo veku 18 rokov, z toho 561 zo Slovenska, využiť bezplatný cestovný lístok, aby preskúmali rozmanitosť Európy, spoznali jej kultúrne dedičstvo a históriu.


Komisia potvrdila, že ide o výber úspešných uchádzačov, ktorí sa prihlásili do vlaňajšieho októbrového kola DiscoverEU, iniciatívy financovanej v rámci programu Erasmus+. Úspešní uchádzači už od utorka dostávajú potrebné informácie o možnosti cestovania zadarmo po Európe, pričom sa uprednostňuje najmä cesta železnicou.


Eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Iliana Ivanovová v správe pre médiá uviedla, že DiscoverEU je „jedinečnou príležitosťou vydať sa na nezabudnuteľnú cestu naprieč Európou, kde každá zastávka vytvára nové vzťahy a zdôrazňuje rozmanitú krásu Európy“.

Podávanie žiadostí

Najnovšie kolo podávania žiadostí do programu DiscoverEU bolo otvorené pre mladých ľudí z členských štátov EÚ, ako aj z krajín pridružených k programu Erasmus+, narodených od 1. januára 2005 do 31. decembra 2005.

2. marca 2024, 9:00 Čas čítania 2:26 Kam na predĺžený víkend počas Veľkej noci? Týchto 5 rozprávkových ubytovaní si zamiluješ Kam na predĺžený víkend počas Veľkej noci? Týchto 5 rozprávkových ubytovaní si zamiluješ

Celkovo sa do októbrového kola prihlásilo 144 038 mladých ľudí z 33 európskych krajín, zo Slovenska prišlo 1132 prihlášok. Najvyšší záujem o cestovanie zadarmo po Európe prejavili mladí Španieli (33 663 prihlášok), Turci (29 339), Poliaci (19 039) a Taliani (18 825). Najmenší záujem mali mladí ľudia z Lichtenštajnska (17), Luxemburska (73) a Malty (97).


Komisia pripomenula, že program DiscoverEU zahŕňa aj vzdelávací rozmer s informačnými školeniami pred odchodom alebo so stretnutiami po celej Európe. Mladí účastníci sa môžu pripojiť k oficiálnej facebookovej skupine #DiscoverEU a spojiť sa s komunitou DiscoverEU.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Michal Svítok
Domov
Zdieľať
Diskusia