Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
5. marca 2024, 16:26
Čas čítania 0:54

Fico vyzval predsedu Ústavného súdu na odstúpenie z funkcie. Tvrdí, že niekto poskytol informácie znepriateleným médiám

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Niekto podľa premiéra Roberta Fica musí niesť zodpovednosť za medializáciu rozhodnutia súdu predtým, ako bolo doručené dotknutým stranám.

Predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ivan Fiačan by mal vyvodiť zodpovednosť a odstúpiť z funkcie. Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na rozhodnutie ÚS o pozastavení účinnosti časti novely trestných kódexov.

Niekto podľa premiéra musí niesť zodpovednosť za medializáciu rozhodnutia súdu predtým, ako bolo doručené dotknutým stranám. Nevylúčil ani novelizáciu zákona o Ústavnom súde v oblasti lehôt na rozhodnutie o merite veci.

Fico tvrdí, že niekto z ÚS poskytol informácie „znepriateleným“ médiám

„Medzi doručením rozhodnutia o pozastavení účinnosti a samotným rozhodnutím bolo niekoľko hodín,“ skonštatoval premiér s tým, že preukázateľne tak niekto z ÚS poskytol informácie médiám „znepriateleným voči vláde“.

Nič podobné sa podľa Fica v histórii rozhodovania ÚS nestalo. Preto poznamenal, že ak by mal kompetencie odvolať predsedu ÚS, urobil by to. Nepredpokladá, že to urobí súčasná prezidentka Zuzana Čaputová, nový prezident by však podľa neho mal.

Na fotografii predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan.
Na fotografii predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan. Zdroj: TASR/František Iván


Predseda vlády zároveň žiada vysvetlenie, prečo sa ÚS rozhodol prelomiť zaužívanú rozhodovaciu prax a rozhodol o pozastavení účinnosti ešte pred zverejnením legislatívy. Pýta sa, aký to bol politický tlak, ktorý ÚS nútil k takémuto rýchlemu konaniu.


Zároveň premiér vyzval ÚS, aby rýchlo rozhodol aj o merite veci a obsahu legislatívnych zmien, ktorých účinnosť sa pozastavila. Novela podľa neho obsahovala množstvo užitočných zmien, poukázal napríklad na otázku detencie. Nevylúčil, že by sa do budúcnosti pre ÚS stanovili lehoty na rozhodnutie o merite veci.

Robert Fico.
Robert Fico. Zdroj: TASR/Martin Baumann
Domov
Zdieľať
Diskusia