Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
4. apríla 2024, 18:11
Čas čítania 0:52

Predseda Najvyššieho súdu SR považuje Ficove verejné ataky na sudcov za nebezpečné. Obracia sa na generálneho prokurátora

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Premiér Robert Fico vo štvrtok skritizoval pôsobenie sudcu Najvyššieho súdu SR Juraja Klimenta a jeho senátu.

Verejné ataky na sudcov vrátane sudcov Najvyššieho súdu (NS) SR pre ich rozhodovaciu činnosť sú neprípustné a mimoriadne nebezpečné. Uviedol to predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta v reakcii na vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD).


Pri verejných vyhláseniach, ktoré môžu poškodiť meno celého súdu a sudcovského stavu, preto Šikuta vyzýva na zdržanlivosť. „Opätovne pripomína, že v prípade, že ktokoľvek disponuje dôkazmi o nezákonnom konaní, a to aj konaní sudcu, mal by postupovať v zmysle zákona, a teda oznámiť tieto okolnosti orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.


Sudca najvyššieho súdu Juraj Kliment považuje vyhlásenie Fica a poslanca Tibora Gašpara (Smer-SD) za „priamy, ničím nepodložený útok na nezávislosť súdnej moci“. Upozornil, že Gašpar je trestne stíhaný. „Neviem o tom, že by v inom štáte Európskej únie označili politici, ktorí vládnu, sudcov najvyššieho súdu, bez právoplatných súdnych rozhodnutí, za súčasť zločineckej skupiny,“ poznamenal Kliment.


Vyzval preto Súdnu radu, parlament aj všetkých sudcov SR, aby sa dôrazne ohradili voči „takému bezprecedentnému vyhrážaniu sa sudcom najvyššieho súdu“. „A je na generálnom prokurátorovi, aby uvážil, či v takých vyhláseniach a osočovaniach nedochádza k páchaniu trestnej činnosti,“ podotkol Kliment.


Premiér vo štvrtok skritizoval pôsobenie sudcu NS SR Juraja Klimenta a jeho senátu. Ústavný súd SR podľa neho viackrát konštatoval, že Kliment konal nezákonne. Očakáva preto viaceré podnety na začatie disciplinárnych konaní.

Robert Fico.
Robert Fico. Zdroj: TASR/Martin Baumann
Domov
Zdieľať
Diskusia