Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
27. apríla 2023, 20:56
Čas čítania 0:49

PRIESKUM: Vyčíslili, koľko peňazí dlhujú Slováci. Čoraz viac ľudí nezvláda záväzky splácať

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Záväzky po splatnosti majú častejšie muži ako ženy, pričom najviac dlžníkov je vo vekovej skupine 25 až 34 rokov

Podiel Slovákov v produktívnom veku (25 až 54 rokov), ktorí nezvládajú splácať svoje záväzky, vzrástol oproti minulému roku o 7 % na celkových 17 %.

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných inštitúcií a korporátnych zákazníkov.

Najviac dlhov je v oblasti neuhradených splátok bankových úverov, a to 48 %. Na druhom mieste sú neuhradené poplatky za bývanie vrátane nájomného a energií, ktoré tvoria 24 %, rovnaký percentuálny podiel 24 % majú služby, ako sú telefón alebo internetové pripojenie. Neuhradené platby u nebankových subjektov má 23 % respondentov.

Stúpol aj počet dôchodcov, ktorí nesplácajú svoje úvery

„Inflácia a všeobecne nepriaznivá hospodárska situácia vedú k medziročnému nárastu podielu osôb, ktoré nedokážu pravidelne splácať svoje záväzky. Alarmujúci je tiež takmer 25-percentný medziročný nárast počtu osôb v dôchodkovom veku s nesplácanými dlhmi vo výške 400 až 4000 eur, ktoré majú len veľmi obmedzené možnosti, ako si zvýšiť príjem a uhradiť svoje záväzky,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

Najčastejším dôvodom nesplácania záväzkov je strata zamestnania. Na druhom mieste je choroba dlžníka alebo člena rodiny, nasledujú vysoké splátky úverov. Dlžníci majú najčastejšie záväzky vo výške 400 až 4000 eur, a to konkrétne 43 % z nich.

Dlhy po splatnosti do 400 eur má 34 % dlžníkov a 24 % respondentov dlhuje viac ako 4000 eur.

Domov
Zdieľať
Diskusia