Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
3. júna 2023, 8:00
Čas čítania 1:49

Zlá správa pre vodičov v Bratislave. Ročná rezidentská karta výrazne zdražie

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Aktuálna cena rezidentskej karty v systéme PAAS je za prvé auto 39 eur. Diskutuje sa o jej výraznom navýšení.

Cena ročnej rezidentskej karty za prvé auto v rámci systému regulovaného parkovania (PAAS) v Bratislave by sa mohla v budúcnosti zvýšiť. Vyplýva to z vyjadrení šéfa bratislavskej dopravnej komisie a zároveň starostu Jaroviec Jozefa Uhlera. V súčasnosti za túto kartu zaplatí rezident 39 eur.


„Komisia dopravy navrhovala zvýšenie cien rezidentských kariet, a to prvej karty z 39 na 59 eur. Vedenie mesta si tento návrh neosvojilo, ale dohodli sme sa, že sa v blízkej dobe k tomu vrátime,“ uviedol Uhler. Postoju mesta, ktoré nechce robiť nepopulárne opatrenia naraz, rozumie, myslí si však, že sa im v budúcnosti nevyhne.


Zvýšenie cien žiadali aj viaceré občianske združenia zaoberajúce sa verejnou mobilitou. Opakujúce sa pripomienky na túto tému priznalo nedávno aj hlavné mesto pri schvaľovaní nového všeobecne záväzného nariadenia o dočasnom parkovaní motorových vozidiel.

„Potenciálne zvýšenie úhrady za parkovanie bude predmetom úpravy budúcej novelizácie všeobecne záväzného nariadenia,“ skonštatoval v materiáli magistrát.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Dano Veselský

Ľudí chcú dostať z áut do MHD

Na ceny niektorých kariet poukázali aj občania. Ceny za rezidentské karty sa im zdajú prinízke, a to aj s ohľadom na avizované zvyšovanie cestovného v Bratislavskom kraji o 20 percent. Cena prvej rezidentskej karty je totiž 39 eur, druhej 150 eur, tretej 500 eur.

22. mája 2024, 18:00 Čas čítania 2:39 Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS Spoznáš slovenských hokejistov bez výstroja? Títo hráči nám vybojovali postup do štvrťfinále MS

Cena ročného predplatného cestovného lístka vo verejnej doprave v Bratislavskom kraji sa má od júla zvýšiť z doterajších 199 na 239 eur. Dlhodobou snahou mesta je pritom dostať ľudí z áut do verejnej dopravy.


Zvýšenie cestovného pre takmer všetky lístky o 20 percent odôvodňuje hlavné mesto výpadkami v príjmoch pre prijaté zákony, rast cien a infláciu. Aj podľa Uhlera je to nevyhnutým krokom. Pripomína, že verejná doprava je závislá od energií.

Pri podpore MHD je podľa neho nevyhnuté hľadať balans medzi atraktivitou a cenou. „Ak v čo najväčšej miere zachováme intervaly spojov a linky, tak verejná doprava ostane pre ľudí aj po úprave cien stále výhodná,“ poznamenal Uhler.

Je potrebné myslieť na niektoré skupiny cestujúcich

Zvýšeniu cien rozumie aj starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová, podľa ktorej nejde v prípade ročnej električenky o výrazné zvýšenie. Cestujúci za ňu po novom zaplatí mesačne viac približne o 3,3 eura. Skôr je podľa nej potrebné myslieť na niektoré skupiny cestujúcich, pre ktoré by mala zostať verejná doprava bezplatná. Ide najmä o starších Bratislavčanov a zdravotne znevýhodnené osoby.


„Čo sa týka PAAS, je potrebné uvedomiť si, že rezidentská karta je len základným poplatkom, od ktorého sa bude odvíjať cena parkovania v rezidentských zónach,“ povedala Čahojová.


Predseda regionálneho zduženia bratislavských mestských častí a starosta Ružinova Martin Chren pripomína, že Bratislava v porovnaní s inými hlavnými mestami nie je dofinancovaná. „Máme niekoľkonásobne menej peňazí na jedného obyvateľa, ako má Brno, a to nehovorím o Prahe alebo Viedni,“ uviedol. Problém vidí aj v tom, že dopravné podniky vo vlastníctve miest nemohli čerpať finančnú pomoc počas pandémie.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Refresher/Richard Bonde
Domov
Zdieľať
Diskusia