Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
14. augusta 2023, 20:05
Čas čítania 1:21

Veľký štátny podnik nedokáže vyplatiť mzdy viac ako 3 000 zamestnancom. Od septembra nebude môcť posielať výplaty

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Slovenský vodohospodársky podnik od budúceho mesiaca nedokáže vyplatiť mzdy svojim 3 100 zamestnancom.

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) sa nachádza v nepriaznivej finančnej situácii pre absentujúce platby od štátu, ktoré tvoria polovicu ich príjmov. Rozdiel medzi vyčíslenou sumou a uhradenou sumou za posledné tri roky je takmer 150 miliónov eur.

Štátny podnik preto od septembra tohto roku nedokáže vyplatiť mzdy svojim 3 100 zamestnancom. Upozornil na to v pondelok Odborový zväz drevo, lesy, voda.


Na tento rok mali byť refundované platby v hodnote 52 miliónov eur. Vyplatených bolo 2,5 milióna, čo tvorí 4,9 % z celkovej sumy. „Miera prepadu týchto platieb najmä za posledné tri roky dostala podnik do výrazného zadlženia a reálne, žiaľ, ohrozuje nielen jeho základné schopnosti plniť svoje úlohy vyplývajúce zo zakladateľskej listiny a zákonných noriem, ale aj schopnosť riadne a včas platiť zamestnancom mzdy a odvody,“ priblížila predsedníčka odborového zväzu Vlasta Szabová.

Žiadajú pomoc od štátu 

Odborári vyzvali začiatkom mesiaca listom predsedu vlády SR, ministra financií SR a ministra životného prostredia SR na urýchlené riešenie nepriaznivej finančnej situácie podniku.


Podnik okrem toho v posledných troch mesiacoch vypracoval množstvo analýz, stratégií a krízových návrhov riešenia na svoju stabilizáciu. Ide o násilnú redukciu výdavkov, zvýšenie existujúcich úverov, mimoriadne rozpočtové opatrenie, legislatívne zmeny, rozvoj podnikateľskej činnosti a ďalšie spoplatnenie služieb podniku. „Treba však dodať, že ani jedno z týchto riešení nebude systémové a dlhodobé bez nastavenia jasných pravidiel a plnení si povinností zo strany štátu,“ doplnila Szabová.


Na nedostatočné financovanie SVP upozornil už v roku 2020 Najvyšší kontrolný úrad SR. Ako uviedlo ministerstvo životného prostredia, investičný dlh vo vodohospodárskej oblasti, najmä v rámci obnovy vodných nádrží, sa pohybuje v stovkách miliónov eur.


„Preto je prioritou nového vedenia pripraviť návrh koncepčného a udržateľného riešenia. MŽP SR sa situáciou s nedostatkom finančných prostriedkov v SVP intenzívne zaoberá. SVP a rezort spoločne pracujú na koncepčných opatreniach, ktoré zabezpečia stabilizáciu finančnej situácie podniku nielen pre túto chvíľu, ale aj do budúcnosti,“ povedal hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.


Situácia sa z dôvodu nevyplácania požadovaných oprávnených nákladov za služby pre štát zhoršuje už od roku 2010. Medzitým podnik prevzal do správy ďalších 22-tisíc kilometrov vodných tokov, bez dodatočných ľudských a finančných zdrojov.

vodohospodársky podnik
Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia