Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
10. septembra 2023, 18:55
Čas čítania 0:50

Slovenskí lekári zvládli unikátnu operáciu: pacientke zo siamských dvojčiat vytvorili z hrubého čreva močový mechúr

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Operácia bola vzhľadom na zdravotný stav pacientky riskantná a trvala šesť hodín.

Pacientka zo siamských dvojičiek podstúpila v bratislavskom Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) unikátnu operáciu. Lekári jej z hrubého čreva vytvorili močový mechúr. Mohli tak odstrániť močovod vyvedený v brušnej stene, čím výrazne zvýšili komfort jej života. Informovala o tom hovorkyňa NÚDCH-u Dana Kamenická.


Pacientka je od narodenia sledovaná na pracoviskách nemocnice. Operácia bola vzhľadom na jej zdravotný stav riskantná. „Bola pre nás veľkou výzvou, lebo ide o pacientku zo siamských dvojičiek. Pristupovali sme s veľkou pokorou a úctou voči tomu, čo sa pred rokmi podarilo urobiť Jaroslavovi Simanovi a Jurajovi Payerovi, ktorí s tímom lekárov oddelili siamské dvojičky,“ skonštatoval riaditeľ NÚDCH-u a operujúci lekár Peter Bartoň.

Slovenskí lekári vymodelovali močový mechúr z časti hrubého čreva.
Slovenskí lekári vymodelovali močový mechúr z časti hrubého čreva. Zdroj: NÚDCH


Na operácii sa podieľal aj špecialista na rekonštrukčnú urológiu z Great Ormrond Street Hospital v Londýne Imran Mushtaq. Operácia trvala šesť hodín. „Najskôr sme museli otvoriť brušnú dutinu a vypreparovať celé črevo, čo bolo po predchádzajúcich operáciách dosť náročné,“ skonštatoval Bartoň.

6. februára 2024, 9:30 Čas čítania 3:42 Chorým prikladali na telá rozpolené ropuchy, natierali ich arzénom a piekli v peci. Toto všetko musel zvládnuť morový lekár Chorým prikladali na telá rozpolené ropuchy, natierali ich arzénom a piekli v peci. Toto všetko musel zvládnuť morový lekár

Problémom podľa neho bolo aj to, že hrubé črevo malo dĺžku 25 centimetrov a tenké črevo jeden meter, pričom štandardná dĺžka je pri hrubom čreve 2,5 metra a pri tenkom čreve päť až osem metrov. „Pri operácii sme ešte museli odobrať časť z hrubého čreva, aby sme z neho a ďalšej časti hrubého čreva, z ktorého mala urobenú urostómiu, mohli urobiť močový mechúr,“ dodal.

Domov
Zdieľať
Diskusia