Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Viktor Kniš
20. septembra 2023, 21:55
Čas čítania 1:01

AKTUÁLNE: Poľsko zastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, toto je dôvod

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

K tomuto kroku došlo v súvislosti so spormi medzi Varšavou a Kyjevom o dovoz ukrajinského obilia do Poľska.

Poľsko zastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, oznámil v stredu premiér Mateusz Morawiecki. K tomuto kroku došlo v súvislosti so spormi medzi Varšavou a Kyjevom o dovoz ukrajinského obilia do Poľska. Informuje o tom TASR, ktorá čerpala zo správy poľskej agentúry PAP.


Morawiecki pre súkromnú televíziu Polsat News uviedol, že Poľsko pomáha poraziť ruských barbarov, ale nemôže súhlasiť s destabilizáciou svojho trhu importom ukrajinského obilia. „Samozrejme, že zachováme tranzit ukrajinského tovaru,“ povedal Morawiecki.

„Poľsko to nič nestojí. Naopak, dá sa povedať, že na tom zarábame,“ pokračoval.


Podľa vlastných slov však nesúhlasí s tým, aby ukrajinskí oligarchovia tlačili svoje obilie na poľský trh, a to bez akýchkoľvek ohľadov na poľských poľnohospodárov.


Aj keď Poľsko samotné zastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, prekladisko západných zbraní v Rzeszówe blízko hraníc s Ukrajinou ostane v prevádzke podľa dohôd so Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou, zdôraznil Morawiecki.


Namiesto posielania zbraní na Ukrajinu sa však teraz bude Poľsko brániť samo tými najmodernejšími zbraňami, vyhlásil premiér. „Ak sa chcete brániť, musíte mať čím sa brániť,“ dodal na margo súčasných nákupov zbraní pre poľskú armádu.


Spory medzi Varšavou a Kyjevom sa vyostrili po tom, čo Poľsko spolu so Slovenskom a s Maďarskom predĺžilo zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov aj po 15. septembri. Následne Ukrajina podala proti týmto trom krajinám žalobu na pôde Svetovej obchodnej organizácie. Rozpory sa ďalej vystupňovali, keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave pred Valným zhromaždením OSN v utorok kritizoval nemenované európske krajiny, ktoré podľa neho predstierajú solidaritu s Ukrajinou, avšak v skutočnosti nahrávajú Rusku. Po týchto vyjadreniach si Poľsko predvolalo ukrajinského veľvyslanca.

Domov
Zdieľať
Diskusia