Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
19. októbra 2023, 20:56
Čas čítania 1:00

Teroristi z Hamasu na svoj brutálny útok zrejme použili aj zbrane zo známej diktatúry. KĽDR to odmieta

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Odborníci tvrdia, že raketomet F-7 bol vyrobený v KĽDR. Ten využila teroristická organizácia Hamas pri útokoch v Izraeli.

Zbrane použité počas útoku na Izrael 7. októbra pravdepodobne pochádzali z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). Vyplýva to z analýzy videa militantného hnutia Hamas a zhabaných zbraní, Pchjongjang však obvinenia z vyzbrojovania Hamasu odmieta. 


Podľa odborníkov používali teroristi z Hamasu raketomet F-7 vyrobený v KĽDR, ktorý vychádza z ručnej protitankovej zbrane RPG-7 sovietskej výroby. Pre nízku hmotnosť a možnosť opätovného použitia je veľmi obľúbený v armádach a medzi militantmi po celom svete.


N. R. Jenzen-Jones, odborník na zbrane zo spoločnosti Armament Research Services, upozornil na niekoľko podstatných rozdielov medzi oboma zbraňami, ktoré dokazujú, že zbrane Hamasu pochádzajú z KĽDR. Najvýraznejší je charakteristický červený pruh na F-7. Považuje tiež túto zbraň za vhodnejšiu na boj proti pechote ako proti obrneným vozidlám. Identitu zbraní potvrdili aj vojenskí predstavitelia Kórejskej republiky.

KĽDR organizáciu Hamas dlhodobo podporuje

Jenzen-Jones pre agentúru AP uviedol, že prítomnosť zbraní z KĽDR na Blízkom východe nie je prekvapením, pretože Pchjongjang dlhodobo podporuje Hamas. Zbrane z KĽDR sa v tejto oblasti vyskytli aj v minulosti.


Odborníci na propagandistických videách Hamasu určili aj protitankovú riadenú strelu Bulsae (9M133 Kornet) a samopal vz.58. Pôvodne československú zbraň používajú aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky.


Zbrane z KĽDR sa dostávajú podľa odborníkov k Hamasu cez Irán. Poukazuje na to incident z decembra roku 2009. Lietadlo KĽDR vtedy pristálo v Bangkoku, aby cestou do Iránu doplnilo palivo. Thajské úrady ho zadržali a na palube odhalili 35 ton zbraní.


Agentúra AP oslovila diplomatické misie KĽDR a Iránu pri Organizácii Spojených národov (OSN) a požiadala o komentár, ani jedna však neodpovedala.

Raketový zásah Izraela v Gaze.
Raketový zásah Izraela v Gaze. Zdroj: Twitter/Reuters/@msalem66
Domov
Zdieľať
Diskusia