Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
17. novembra 2023, 15:30
Čas čítania 1:28

Fico už dnes rozpráva o tom, že sa chystá vyhrať aj ďalšie voľby. Toto je cieľ strany Smer, prezradil na jej sneme

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Predseda vlády pomenoval, na čo by sa mala vláda sústrediť v nasledujúcich mesiacoch.

Základným politickým cieľom strany Smer-SD je úspešné vládnutie zakončené v roku 2027 opätovným víťazstvom v parlamentných voľbách. Predseda vlády a strany Robert Fico to uviedol na piatkovom slávnostnom sneme Smeru na Bratislavskom hrade. V prejave pomenoval, na čo by sa mala vláda sústrediť v nasledujúcich mesiacoch.

„Úspešné vládnutie nevnímam ako súhrn čísel, ukazovateľov či grafov. (...) Úspešní budeme v roku 2027 len vtedy, ak ľudia skonštatujú, že sa majú lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žijú,“ vyhlásil Fico s odkazom na heslo z programového vyhlásenia vlády.

Na snímke predseda Smer-SD Robert Fico hovorí počas snemu strany Smer-SD v piatok 17. novembra 2023 v Bratislave.
Na snímke predseda Smer-SD Robert Fico hovorí počas snemu strany Smer-SD v piatok 17. novembra 2023 v Bratislave. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Čo chce počas vlády dosiahnuť

V rámci vlády zdôraznil Fico potrebu politickej stability a snahy minimalizovať vnútrokoaličné konflikty. Apeloval tiež na prijatie rýchlych politických rozhodnutí so zámerom ukázať záujem „stabilizovať rozvrátené verejné financie rozumným a udržateľným tempom“. Zároveň sa má vytvoriť dostatočná finančná rezerva na kompenzáciu vysokých cien energií najmä pre domácnosti.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Chce tiež znížiť dosahy vysokých úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch a po refixáciách v priebehu roka 2023, pričom v roku 2024 avizuje pri hypotékach priamu pomoc.

Potvrdil tiež cieľ vytvoriť finančné podmienky na vyplatenie plného 13. dôchodku. Zdôrazňuje aj potrebu mať k dispozícii všetky potrebné regulačné nástroje a zdroje na prípadné zásahy pri významných výkyvoch cien potravín.

Vláda by podľa Fica mala prijať aj okamžité rozhodnutie, ako presunúť čo najväčší objem financií z eurofondov na kraje, mestá a obce a maximálne zjednodušiť administratívnu náročnosť pri ich čerpaní. Apeloval tiež na schválenie zmien v legislatíve upravujúcej povoľovacie konania a podmienky verejného obstarávania „v rekordne krátkom čase“.
Dohodnúť sa treba podľa predsedu vlády aj na lepšej ponuke vzdelávacieho systému pre potreby praxe tak, aby zmeny začali platiť začiatkom školského roka 2024/2025.

Potvrdil tiež, že vláda začala rokovať o nových zahraničných investíciách. „Máme niečo na stole, projekty momentálne prehodnocujeme. Vždy je to otázka intenzity štátnej pomoci,“ poznamenal. Rovnako považuje za povinnosť podporiť každú slovenskú firmu, ktorá chce pôsobiť na zahraničných trhoch.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

V priebehu dvoch-troch mesiacov treba podľa Fica prísť s mechanizmom a legislatívou na skrátenie obdobia, v ktorom môžu legálni migranti s kvalifikáciou potrebnou pre slovenské podniky získať všetky potrebné povolenia.

Navrhované opatrenia označil za minimum, čo musí vláda urobiť. Zdôraznil, že všetky opatrenia musia byť prijímané v širokom sociálnom dialógu. Potvrdil tiež, že v decembri sa uskutoční výjazdové rokovanie vlády v Trenčíne a koncom januára v Prešovskom kraji.

Domov
Zdieľať
Diskusia