Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
29. januára 2024, 18:24
Čas čítania 1:26

Národná banka Slovenska varuje občanov. Podvodníci prišli s novou taktikou, ako od ľudí vylákať stovky až tisíce eur

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Podvody odporúčajú nahlásiť na polícii.

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na množiace sa podvodné investičné ponuky, zneužívajúce verejne známe osoby či obchodné značky dôveryhodných obchodných spoločností. Môžu pritom využívať články, fotografie, ale aj vierohodne pôsobiace „deepfake“ videá.

„NBS v poslednom čase zaznamenala čoraz častejšiu ‚tienistú‘ stránku využívania umelej inteligencie a dnešných softvérových možností – takzvané deepfake videá. Sú veľmi ťažko rozoznateľné od reality a šíria sa najmä prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram, TikTok, platformy X (bývalý Twitter) alebo na YouTube,“ priblížilo oddelenie komunikácie centrálnej banky.

Podvodná investičná ponuka zvykne mať podľa NBS niektoré typické znaky. Používa napríklad logo podobné či totožné s obchodnou značkou významnej spoločnosti, alebo podobizeň všeobecne známej osobnosti, napríklad politika, športovca, celebrity, čím sa snaží pôsobiť dôveryhodne. Používa pritom reálne fotografie či upravené videá.

Prispôsobujú sa aktuálnym problémom

Typické je aj využívanie aktuálnych tém. „Napríklad nedávne kolísanie cien energií zapríčinilo, že podvodníci ponúkali možnosť pasívneho príjmu vďaka investovaniu vyššej sumy do energetických komodít,“ priblížila NBS s tým, že v budúcnosti to môže byť zase úplne iná aktuálna téma.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Podvodná ponuka môže mať formu novinového článku, v ktorom je zneužité logo renomovanej novinovej redakcie. Obsahuje často falošné recenzie a príbehy konkrétnych ľudí. Býva tiež umiestnená mimo oficiálneho webového sídla spoločností, na ktoré odkazuje, pričom webový odkaz má spravidla zahraničnú koncovku.

Vytvára na čitateľa psychologický nátlak, v rámci ktorého vyzýva na rýchle konanie. Sľubuje nereálne vysoké výnosy a minimálne riziko. Často odkazuje na internetové stránky, kde vyzýva na registráciu, v rámci ktorej majú používatelia zadať svoje osobné a platobné údaje. Tie sú následne zneužité, prípadne priamo požadujú zaslanie peňažných prostriedkov.

„Národná banka Slovenska upozorňuje všetkých, ktorí sa s uvedenými či obdobnými podvodnými investičnými ponukami stretli, aby takéto príspevky a webové stránky ignorovali a predovšetkým odmietli registráciu a nezadávali žiadne osobné a platobné údaje,“ zdôraznila centrálna banka.

Čo s tým môžeš spraviť?

Odporúča tiež podvodné ponuky nahlásiť NBS alebo priamo orgánom činným v trestnom konaní a v prípade ponúk šíriacich sa prostredníctvom sociálnych sietí aj jej administrátorovi.

„Obozretnosť je potrebné zvýšiť v prípade, ak subjekt, s ktorým komunikujete alebo s ktorým plánujete vstúpiť do zmluvného vzťahu, nemá na výkon svojej činnosti na území Slovenskej republiky udelené povolenie NBS,“ upozornila banka. Tieto povolenia je možné overiť na internetovej stránke subjekty.nbs.sk.

NBS
Zdroj: archív TASR
Domov
Zdieľať
Diskusia