Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
10. februára 2024, 17:22
Čas čítania 1:26

Slovenka vybudovala v Kanade národnú školu. Získala za ňu štátne vyznamenanie od prezidentky Čaputovej

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Po presťahovaní do Kanady sa najprv začala venovať modernej gymnastike.

Slovenka Daniela Arendášová vybudovala v kanadskom Montreali národnú cirkusovú školu. Väčšina študentov priamo pokračovala v Cirque du Soleil a mnohých iných cirkusoch v USA či Európe. Od vlády kanadskej provincie Quebec dostala ako jediná Slovenka štátne vyznamenanie za budovanie a rozvoj quebeckej kultúry. Uviedla to médiám na stretnutí krajanov s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v kanadskej Ottawe.


Arendášová žije v Kanade 36 rokov, kde sa po presťahovaní začala venovať modernej gymnastike. Po pár úspechoch so študentmi národnej cirkusovej školy a s artistami z Cirque du Soleil, s ktorými spolupracovala ako konzultantka a choreografka, jej ponúkli miesto riaditeľky v národnej cirkusovej škole v Montreali. „No a odtiaľ sa potom už začala dlhá práca, dlhý maratón metodickej prípravy. Boli sme prvá škola tohto druhu, ktorá na profesionálnej úrovni pripravovala cirkusových umelcov,“ priblížila Arendášová.

Cirkusová škola na vysokej profesionálnej úrovni 

Spolu so svojím tímom napísala študijný program pre základnú školu, strednú školu aj úroveň univerzity. „Bola to prvá oficiálne uznaná škola v Severnej Amerike ministerstvom školstva, ktorá dala potom príklad rozvoju cirkusovej pedagogiky v mnohých krajinách,“ poznamenala Arendášová.


Škola je na vysokej profesionálnej úrovni a vychádzajú z nej profesionálni umelci, ktorí sa podľa nej veľmi ľahko zaradia do veľkých cirkusových kompánií. Väčšina študentov napríklad priamo pokračovala do Cirque du Soleil a do mnohých iných cirkusov v USA či Európe. „V Quebecu má cirkus naozaj výborné zázemie a podporu. Je to naozaj súčasť národnej kultúry, takže záujem o cirkusové umenie je veľký,“ poukázala Slovenka.

Rovnaké vyznamenanie dostala v tom roku napríklad aj Celine Dion

Ocenenie, ktoré od quebeckej vlády dostala, sa jej podľa vlastných slov dotklo. „Bolo to také úplné prijatie tu v Quebecu. Keď som dostala toto štátne vyznamenanie, tak v tom istom roku ho dostala aj speváčka Celine Dion. Bolo to pre mňa niečo krásne a veľmi si to vážim,“ pousmiala sa Arendášová.


Prednedávnom odišla podľa vlastných slov do veľmi aktívneho dôchodku. Stále spolupracuje s národnou cirkusovou školou aj inými cirkusovými kompániami či školami v Amerike, Európe a Kanade ako konzultant. „Pred odchodom do dôchodku som si naozaj dala záležať a dostala som aj príležitosť vybudovať veľmi silný tím, ktorý prevzal a pokračuje v mojich šľapajach ďalej a darí sa mu výborne,“ poznamenala Slovenka.

Daniela Arendášová.
Daniela Arendášová. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia