Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
12. februára 2024, 6:40
Čas čítania 1:06

Tesla výrazne zníži cenu automobilov, prinútila ju Čína. Toto je dôvod

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Tesla znížila ceny svojich vozidiel Model Y s pohonom zadných kolies a Model Y Long Range zhodne o 1 000 amerických dolárov (928,33 eura).

Americký výrobca elektrických áut Tesla v USA dočasne znižuje ceny niektorých svojich vozidiel Model Y necelý mesiac po tom, ako k obdobnému kroku pristúpil v Nemecku.


Tesla znížila ceny svojich vozidiel Model Y s pohonom zadných kolies a Model Y Long Range zhodne o 1 000 amerických dolárov (928,33 eura) na 42 990 USD, resp. 47 990 USD, čo predstavuje zľavu 2,3 percenta a 2 percentá z predchádzajúcich cien.

O pár týždňov sa ceny vrátia

Redukciu bude uplatňovať do 29. februára, pričom k 1. marcu sa ceny vrátia na pôvodnú úroveň. Ceny variantu Model Y Performance a ostatných modelov zostávajú nezmenené.


Tesla minulý mesiac znížila ceny svojich vozidiel Model Y v Nemecku po tom, ako väčšinu výroby vo svojej továrni neďaleko Berlína pozastavila pre nedostatok komponentov v dôsledku krízy v Červenom mori, kde útoky propalestínskych militantov na obchodné lode spôsobili narušenie prepravy.


V januári Tesla varovala aj pred výrazne nižším rastom predaja v tomto roku, keďže sa zameriava na rozbeh výroby novej generácie lacnejšieho elektromobilu s kódovým označením Redwood. Očakáva sa, že redukcia cien ešte viac stlačí nadol ziskové marže spoločnosti, ktoré už poškodila viac ako rok trvajúca cenová vojna s konkurentmi.

Tesla reaguje na konkurenciu z Číny

Najnovšie zníženie cien prichádza v čase, keď sa Tesla pripravuje na ochladenie dopytu a rastúcu konkurenciu na trhu lacných elektromobilov napríklad zo strany čínskej spoločnosti BYD, ktorá v poslednom štvrťroku 2023 predbehla Teslu ako najväčší výrobca elektrických áut na svete.


Ďalším znakom ochladzovania dopytu je rozhodnutie autopožičovne Hertz Global Holdings, ktorá v januári oznámila, že predáva približne 20-tisíc elektrických áut od rôznych výrobcov vrátane Tesly a nahradí ich vozidlami so spaľovacími motormi. Spoločnosť svoje rozhodnutie zdôvodnila vysokými nákladmi na opravy.

Nemecko, Tesla
Zdroj: TASR/DPA
Domov
Zdieľať
Diskusia