Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
8. marca 2024, 20:37
Čas čítania 1:06

Turecko chce hostiť mierové rokovania Ruska a Ukrajiny. Erdogan to vyhlásil po stretnutí so Zelenským

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Erdogan má dlhoročné dobré vzťahy s Kremľom.

Turecko je pripravené hostiť mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. Vyhlásil to v piatok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na tlačovej konferencii po stretnutí s najvyšším ukrajinským predstaviteľom Volodymyrom Zelenským v Istanbule. 

„Sme pripravení hostiť mierový summit aj s prítomnosťou Ruska,“ citovala Erdoganove slová na svojom webe turecká spravodajská televízia A News. Erdogan podľa vlastných slov zdôraznil podporu územnej celistvosti a nezávislosti Ukrajiny, ktorú nazval strategickým partnerom Turecka.

„Regionálne a globálne dôsledky vojny (na Ukrajine) sa zhoršujú. Napriek diplomatickým krokom, akými boli aj nami zorganizované rokovania v Istanbule v marci 2022, ktoré mohli nastoliť cestu k mieru, k pokroku nedošlo,“ uviedol Erdogan. „Ostávame solidárni s Ukrajinou, ale zároveň budeme pokračovať v úsilí smerujúcom k ukončeniu vojny a dosiahnutiu spravodlivého mieru na základe rokovaní,“ povedal turecký prezident.

Chválil čiernomorskú obilnú iniciatívu

Pochvalne sa vyjadril o čiernomorskej obilnej iniciatíve, ktorú predvlani sprostredkovalo Turecko v spolupráci s OSN. Táto dohoda potom na rok umožnila vývoz ukrajinského obilia do sveta cez Čierne more. Podľa Erdogana zabránila globálnej potravinovej kríze.
„Táto dohoda sa zrodila v tejto sále. Sme pripravení poskytnúť podporu ďalšej dohode,“ vyhlásil Erdogan.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Ako ďalej informoval, so Zelenským rokovali o bezpečnosti prístavov a plavby v Čiernom mori, výmene zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom a o potravinovej bezpečnosti. Podľa jeho slov mali na veci rovnaký názor. „Nie sme bez nádeje... Veríme, že existujú príležitosti, ktoré Turecko svojím postojom dokáže sprostredkovať,“ zdôraznil najvyšší turecký predstaviteľ.

Podľa agentúry Anadolu oznámil aj to, že Turecko je pripravené poskytnúť významnú čiastku na obnovu Ukrajiny po skončení vojny. Ocenil, že bilaterálny obchod s Ukrajinou ostáva stabilný aj počas vojny. „Skoré nadobudnutie platnosti dohody o voľnom obchode (s Ukrajinou) nepochybne dodá našim vzťahom nový impulz,“ dodal Erdogan.

Domov
Zdieľať
Diskusia