Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
24. apríla 2024, 6:51
Čas čítania 1:16

Aplikácia Temu môže byť bezpečnostným rizikom. Na Slovensku porušuje zákony

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Stiahnutie aplikácie Temu môže predstavovať bezpečnostné riziko.

Už len stiahnutie aplikácie čínskeho online trhoviska Temu do mobilného telefónu môže predstavovať bezpečnostné riziko. Upozornila na to spotrebiteľská organizácia dTest, podľa ktorej si aplikáciu stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí po celom svete. Populárnou sa stala aj na Slovensku, kde si tiež ľudia objednávajú tovar za výhodné ceny.

„Aplikáciu Temu neodporúčame sťahovať do mobilného telefónu, pretože už len samotné stiahnutie aplikácie môže predstavovať bezpečnostné riziko,“ zdôraznila Eduarda Hekšová, riaditeľka dTestu.

Priblížila, že v susednej Českej republike sa dostala aplikácia Temu do oblasti záujmu Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB), rovnako ako predtým iné čínske aplikácie TikTok alebo WeChat. NÚKIB vidí riziko v možnosti úniku citlivých používateľských informácií. Temu je navyše podozrivé z odovzdávania citlivých informácií svojich používateľov.

23. apríla 2024, 11:41 Čas čítania 1:17 Slováci hlásia problémy s obľúbeným čínskym e-shopom. Po nákupe im z účtu zmizli peniaze Slováci hlásia problémy s obľúbeným čínskym e-shopom. Po nákupe im z účtu zmizli peniaze

Zároveň sa aplikácia môže správať ako takzvaný malware či spyware, teda môže bez vedomia používateľa pracovať na pozadí, škodiť a zbierať informácie. „Aplikácie podobných typov o nás zbierajú množstvo informácií a nie je jasné, akým spôsobom spracovávajú naše osobné údaje,“ upozornila Hekšová. Objasňovanie a analýza sa podľa nej ešte len vykonávajú, NÚKIB teda zatiaľ nevydal žiadne stanovisko ani bezpečnostné varovanie.

Temu porušuje slovenské zákony

Poznamenala, že Temu sa zameriava aj na slovenských spotrebiteľov, a teda je povinné dodržiavať aj slovenské zákony. Temu porušuje svoju informačnú povinnosť voči spotrebiteľom napríklad tým, že im nedodáva návody v slovenskom jazyku.

Následne je možné vidieť problém v prehnaných zľavách, ktoré sa nezdajú reálne. „Neuvádzaním pravdivých informácií ohľadom poskytnutých zliav sa môže Temu dopúšťať nekalých obchodných praktík,“ vysvetlila Hekšová.

Varovala, že ak spotrebiteľ nakúpi nekvalitný tovar, ktorý chce reklamovať alebo vrátiť, zvyčajne nič nevyrieši, pretože vymáhateľnosť spotrebiteľských práv od ázijského e-shopu je mizivá.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) či Európske spotrebiteľské centrum podľa nej nemajú na Temu dosah a nemajú veľa možností, ako proti tejto platforme zakročiť. Jedinou možnosťou, ako proti Temu zasiahnuť, by mohlo byť zablokovanie platformy na slovenskom trhu z dôvodu bezpečnostnej hrozby. „Momentálne však nepredpokladáme, že k zablokovaniu Temu dôjde,“ dodala Hekšová.

eshop, počítač, karta
Zdroj: Hippopx
Domov
Zdieľať
Diskusia