Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
25. septembra 2023, 18:05
Čas čítania 1:32

Polícia prešetruje informácie z Haščákových mobilov. Začala trestné stíhanie, zaoberá sa možným podvodom za 460 miliónov eur

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Polícia preverovala aj údajné korupčné správanie lídra SaS Richarda Sulíka.

Informácie z mobilných telefónov, ktoré v minulosti polícia zaistila finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, sa preverujú v trestných konaniach a operatívnom preverovaní. Polícia to potvrdila s tým, že došlo aj k začatiu trestného stíhania pre podozrenie z podvodu vo výške približne 460 miliónov eur.

Zároveň ozrejmila, že preverovala aj údajné korupčné správanie lídra SaS Richarda Sulíka. Ako však poukázala, trestné stíhanie sa nezačalo, keďže líder OĽaNO a priatelia Igor Matovič spoluprácu s políciou odmietol.

„NAKA môže potvrdiť, že v minulosti zaistila mobilné telefóny osoby J. H., ktoré boli podrobené znaleckému skúmaniu, pričom v spolupráci s Europolom sa podarilo zabezpečenie predmetných mobilných telefónov prelomiť. Všetky informácie, ktoré sa podarilo zabezpečiť z predmetných mobilných telefónov, sa preverujú jednak v rámci trestných konaní, ako aj v operatívnom preverovaní, a preto nie je možné sa v tomto štádiu bližšie k ich obsahu vyjadriť, a teda ani k autenticite rozhovoru zverejneného Igorom Matovičom v mediálnom priestore,“ uviedol odbor komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

Trestné stíhanie voči Sulíkovi nezačali

Polícia potvrdila, že v rámci informácií z mobilných telefónov došlo k začatiu trestného stíhania pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu s predpokladanou škodou vo výške približne 460 miliónov eur a taktiež boli informácie odstúpené do iných konaní ako informácie dôležité pre trestné konanie.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Na margo vyhlásení Matoviča o korupčnom správaní Sulíka, ktoré verejne prezentoval v minulosti, polícia potvrdila, že boli predmetom operatívneho preverovania, ako aj trestného konania.

„Nakoniec nedošlo k vydaniu uznesenia o začatí trestného stíhania, keďže samotný Igor Matovič odmietol akúkoľvek spoluprácu s políciou a neuviedol žiadne konkrétne okolnosti, ktoré by napomohli objasniť ním avizovanú trestnú činnosť,“ priblížil odbor komunikácie.

V súvislosti s aktuálne medializovanými informáciami od Matoviča polícia poznamenala, že za súčasnej dôkaznej situácie zatiaľ z jeho vyjadrení nevyplývajú konkrétne podozrenia z naplnenia obligatórnych znakov ktorejkoľvek skutkovej podstaty korupčného trestného činu. „Čo však nevylučuje ich ďalšie operatívne preverovanie,“ uzavrela polícia. 

Matovič zverejnil v nedeľu úryvok údajnej komunikácie z jesene 2020 medzi Sulíkom a Haščákom. Ten podľa správ Sulíka inštruoval v argumentácii pri riešení dofinancovania zdravotných poisťovní. Sulík sa odmietol vyjadrovať k obsahu údajnej komunikácie. Pripomenul, že on ani SaS nemajú žiadne korupčné prípady.

Haščák očakáva, že polícia začne trestné stíhanie pre korupciu, prípadne iné trestné činy, ktorých sa dopustila osoba, ktorá ponúkla Matovičovi spomínanú komunikáciu, za čo žiadala milión eur. Mala by podľa neho konať aj voči Matovičovi pre neoznámenie trestného činu.

Matovič v nedeľu 24. septembra zverejnil úryvok údajnej komunikácie z jesene 2020 medzi Sulíkom a Haščákom. Trestné stíhanie lídra SaS však polícia nezačala, keďže šéf OĽaNO a priatelia odmietol spoluprácu.
Matovič v nedeľu 24. septembra zverejnil úryvok údajnej komunikácie z jesene 2020 medzi Sulíkom a Haščákom. Trestné stíhanie lídra SaS však polícia nezačala, keďže šéf OĽaNO a priatelia odmietol spoluprácu. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Martin Baumann
Domov
Zdieľať
Diskusia