Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
23. novembra 2023, 11:15
Čas čítania 1:41

V Tatrách začínajú platiť prísnejšie pravidlá a nové zákazy. Zmeny sa týkajú všetkých turistov aj cyklistov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Tatranský národný park sa dočkal nového návštevného poriadku.

Niekoľkoročná snaha o dokončenie Návštevného poriadku Tatranského národného parku bola zavŕšená. Aj najstarší národný park na Slovensku má svoj strategický dokument. Platiť začne od polovice decembra, informoval námestník riaditeľa Správy TANAP-u Peter Spitzkopf.

Po tom, ako kľúčový dokument, ktorý určuje pravidlá správania sa návštevníkov v TANAP-e, odobril Okresný úrad Prešov, sa v podobe vyhlášky objavil vo Vestníku vlády SR. „Po viac ako šesťročnom procese sa zavŕšilo spoločné úsilie kolektívu ľudí, ktorého výsledkom sú jasné pravidlá pohybu návštevníkov v najstaršom národnom parku na Slovensku. Možno nebudú vyhovovať všetkým, ale faktom je, že odzrkadľujú kompromis medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami záujmových skupín, ktoré využívajú územie národného parku,“ skonštatoval Spitzkopf.

Návštevníci parku môžu očakávať niekoľko zmien

Príprava návrhu nového návštevného poriadku odštartovala ešte v roku 2017, keď vyšlo najavo, že prijatím zákona o ochrane prírody a krajiny v roku 2002 stratila platnosť vyhláška, ktorou sa vyhlasoval Návštevný poriadok TANAP-u.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Ešte v tom roku teda iniciovala vydanie Zoznamu vyhradených miest, ktorý v skratke kopíroval základné pravidlá pôvodného návštevného poriadku, ako i Rozhodnutie o sezónnej uzávere. To prevzalo zaužívaný režim sezónnej uzávery vybraných turistických chodníkov na území parku. Oba dokumenty platia dodnes, zmeniť sa to má až od 15. decembra, keď nadobudne účinnosť nový návštevný poriadok.

Ten návštevníkom TANAP-u prináša viacero kľúčových zmien. Okrem skrátenia obdobia sezónnej uzávery musia rátať aj s obmedzením vstupu psov a iných zvierat do vysokohorského prostredia. Pohybovať sa v ich spoločnosti môžu len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, so stálou prítomnosťou kamzičích čried a výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených živočíchov.

Nový návštevný poriadok zlegalizuje aj pohyb turistov v okolí vysokohorských chát či vrcholov štítov alebo na iných miestach mimo značených turistických chodníkov, kde sa s cieľom krátkodobého oddychu zvykne zhromažďovať množstvo ľudí.

Pravidlá budú platiť aj pre horolezcov a cyklistov

S novými pravidlami musia rátať aj horolezci, skialpinisti i vyznávači zimnej turistiky. Cyklistov podľa Spitzkopfa poteší predĺženie existujúcich cykloturistických trás či nové vyhradené miesta pre cykloturistiku. Rozšíria sa aj areály pre vodnú turistiku a oficiálne sa nastavia aj pravidlá pre geocaching v národnom parku.

O novinkách sa návštevníci postupne dozvedia prostredníctvom www.tanap.sk, vyznačené budú aj priamo v teréne. „Na jednej strane sme sa síce úspešne dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, avšak ani zďaleka nie sme na konci. Práve naopak. Pred nami je množstvo mravčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník. Aj preto sa budeme snažiť byť prvý rok voči turistom tolerantní a dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie voči nám pri zavádzaní pravidiel,“ uzatvára Spitzkopf.

turisti, vysoké tatry
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
Domov
Zdieľať
Diskusia