Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová
23. januára 2024, 17:40
Čas čítania 1:06

Táto slovenská nemocnica využíva na liečenie svojich pacientov psíky. Amir a Mateo rozdávajú radosť deťom aj dospelým

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zlepšovanie zdravotného stavu prítomnosťou psov sa nazýva kanisterapia.

Pacientov vo zvolenskej nemocnici pomáha liečiť dvojica zlatých retrieverov. V rámci kanisterapie spoločne s Miroslavom Sujom navštevujú pacientov na viacerých oddeleniach. O správe informovala Eva Peterová, hovorkyňa spoločnosti Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.

Kanisterapia

Kanisterapia je forma liečby a terapie, ktorá využíva interakciu medzi ľuďmi a vycvičenými psami. Jej hlavným cieľom je za pomoci zvieraťa rozvíjať a udržiavať u pacientov schopnosť komunikovať a sústrediť sa. Zlepšiť má aj ich duševnú pohodu a pokúsiť sa vymaniť ich z každodennej rutiny, ktorú v nemocnici zažívajú.

„Je dobré, keď ten istý psík navštevuje jedno zariadenie. Dôverne tak pozná priestory a cíti sa komfortne. Amir a Mateo už presne vedia, kam majú ísť, kde sú izby a čo sa od nich očakáva,“ objasnil kanisterapeut Suja.

Psie návštevy 

Do nemocnice chodia viackrát do týždňa. Navštevujú neurologické, interné i nadštandardné oddelenie. Súčasťou sú aj dom ošetrovateľskej starostlivosti, detské oddelenie a onkologická ambulancia. Psy sú podľa hovorkyne pred každou návštevou nemocnice vykúpané a vyčesané. „Keď mieria na onkologickú ambulanciu a stacionár, sú aj dezinfikované. Samozrejmosťou sú aj pravidelné veterinárne kontroly,“ spresnila.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Čas, ktorý pes strávi pri každom pacientovi, je individuálny. Niekedy zviera pomáha iba svojou prítomnosťou, tým, že si k človeku sadne či ľahne. „Sú pacienti, ktorí sa pri pohľade na psíky rozplačú, iní si ich pýtajú rovno do postele. Spomínam si na deti, ktorých reakcie boli úžasné,“ spomenul Suja, ktorý s nemocnicou spolupracuje od októbra 2022.


Kanisterapia sa uplatňuje hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nie sú účinné alebo ich nemožno použiť. Tím tvoria psovod a jeho pes, pričom pes musí byť náležite vycvičený a psovod musí mať odborné vedomosti z kanisterapie a zo psychológie.

Domov
Zdieľať
Diskusia