Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
9. mája 2023, 20:56
Čas čítania 1:38

AKTUÁLNE: Prokurátori žiadajú pre Mariana Kočnera aj Alenu Zsuzsovú doživotný trest

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Uviedol to vo svojej záverečnej reči prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Mikuláš.

Prokurátori navrhujú obžalovaným Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej doživotný trest väzenia. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Daniel Mikuláš to uviedol počas záverečnej reči v rámci prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a kauzy prípravy vrážd prokurátorov.

Ide o súhrnný trest, keďže obidvaja sú už právoplatne odsúdení v iných prípadoch. Obom navrhli aj trest prepadnutia majetku.

Obžalovaného Mariana Kočnera prokurátor charakterizoval ako mimoriadne nebezpečného človeka s absenciou akejkoľvek ľútosti. „V prípade, ak by sa niekedy ocitol na slobode, nebude spoločnosť pred jeho recidívou dostatočne chránená,“ zdôvodnil Mikuláš. Ďalší obžalovaný Dušan Kracina by mal podľa prokurátorov dostať 25-ročný trest väzenia a Darko Dragič 17-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody.

Andruskó ani Zsuzsová nemali dôvod sprostredkovať vraždy

Z výpovedí právoplatne odsúdených vykonávateľov Kuciakovej vraždy Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka podľa Mikuláša vyplýva, že si u nich novinárovu likvidáciu objednal Zoltán Adruskó. Dôkazy podľa prokurátora ÚŠP Matúša Harkabusa vylúčili, že by pripravoval vraždy z vlastnej iniciatívy.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„Nemal dôvod sprostredkovať vraždy štyroch osôb,“ zdôraznil. Rovnako vylučuje aj alternatívu, že by z vlastnej iniciatívy konala Alena Zsuzsová. Výpovede Zoltána Andruskóa, ktorý sa priznal k sprostredkovaniu vrážd a usvedčuje Alenu Zsuzsovú i Mariana Kočnera, sú podľa neho vierohodné a potvrdzované ďalšími dôkazmi.

„Je vysoko pravdepodobné, že za prvý cieľ svojho vražedného ťaženia si Marian Kočner vybral Maroša Žilinku,“ doplnil Mikuláš. Objednávka Žilinkovej likvidácie bola údajne aktuálna ešte aj v čase Kuciakovej vraždy. Vraždu prokurátora Petra Šufliarskeho si Kočner podľa prokurátorov objednal po tom, ako sa stal prvým námestníkom generálneho prokurátora.

Prokurátori navrhli upraviť právnu kvalifikáciu niektorých skutkov. Kuciakova vražda bola podľa nich vykonaná organizovanou skupinou. V prípade Mariana Kočnera i Aleny Zsuzsovej aj z pomsty.

Záverečná reč, ktorú predniesla dvojica prokurátorov, trvala približne štyri a pol hodiny. Ďalšími záverečnými rečami bude proces pokračovať v piatok 12. mája. Hlavné pojednávanie je naplánované aj na 19. mája.

Plánované vraždy prokurátorov

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. Ten následne spojil do jedného konania aj kauzu prípravy vraždy prokurátorov. Pojednáva sa od apríla 2022.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragič. Tomáš Szabó bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal vinným.

Objednávka vrážd Žilinku a Lipšica prišla podľa obžaloby od Kočnera na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr.

Domov
Zdieľať
Diskusia