Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová TASR
7. novembra 2023, 10:09
Čas čítania 1:23

Rusko odstúpilo od dôležitej zmluvy, ktorej účelom bolo zmierňovať napätie. Kľúčový dokument podpísali v roku 1990

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Zmluva býva označovaná za jednu z kľúčových dohôd v oblasti bezpečnosti v Európe od skončenia studenej vojny.

Rusko v noci na utorok formálne odstúpilo od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE), ktorej účelom bolo zmierňovať potenciálne napätie medzi Východom a Západom po skončení studenej vojny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.


„Siedmeho novembra 2023 o 00.00 h Rusko ukončilo procedúru odstúpenia od CFE. Medzinárodný právny dokument, ktorého platnosť naša krajina pozastavila ešte v roku 2007, sa tak pre nás definitívne stal históriou,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.


Zmluva bola podľa Moskvy podpísaná v čase, keď sa vytvorenie novej štruktúry globálnej a európskej bezpečnosti založenej na spolupráci zdalo možné. Rozširovanie NATO však „otvorene obchádzalo“ obmedzenia, ktoré zmluva stanovila. „CFE tak vo svojej pôvodnej podobe prestala zodpovedať realite,“ dodal ruský rezort diplomacie.


Zmluva bola podpísaná 19. novembra 1990 a platiť začala približne o dva roky neskôr. Býva označovaná za jednu z kľúčových dohôd v oblasti bezpečnosti v Európe od skončenia studenej vojny: obmedzuje rozmiestnenie tankov a vojsk v krajinách Severoatlantickej zmluvy a Varšavskej zmluvy vo východnej Európe.


Moskva však v roku 2015 oznámila, že sa prestáva zúčastňovať na zasadnutiach spoločnej komisie o konvenčných ozbrojených silách v Európe, pričom svoju účasť na zmluve pozastavila už v roku 2007.


Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon o vypovedaní Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe v máji roku 2023, približne 15 mesiacov po začatí invázie na Ukrajinu. NATO v tejto súvislosti šéfa Kremľa kritizovalo s tým, že „podkopáva euroatlantickú bezpečnosť“.


Zmluva, ktorej cieľom bolo vyvážiť konvenčné sily ku koncu studenej vojny, bola podľa Ruska de facto porušená, pretože bývalé sovietske republiky Estónsko, Lotyšsko, Litva a bývalé krajiny Varšavskej zmluvy sa začiatkom 21. storočia stali členmi NATO.


Zmluva o konvenčných ozbrojených silách v Európe počíta s obmedzením piatich kategórií zbraní a techniky – ide o tanky, bojové obrnené vozidlá, delostrelectvo kalibru viac ako 100 milimetrov, bojové lietadlá a útočné vrtuľníky – a zabezpečuje aj výmenu informácií a rozsiahlu inšpekčnú činnosť v účastníckych krajinách.


Ako píše Reuters, vojna na Ukrajine podnietila najväčšiu krízu vo vzťahoch Ruska a Západu od čias studenej vojny. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uplynulý víkend povedal, že vzťahy Moskvy so Spojenými štátmi sú na bode mrazu.

Domov
Zdieľať
Diskusia