Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
21. decembra 2023, 18:35
Čas čítania 1:28

Počet obetí v Prahe stúpol na minimálne 15. Strelec sa vraj inšpiroval útokmi z Ruska

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Pri streľbe na univerzite v Prahe prišlo o život najmenej 15 ľudí.

Pri streľbe na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe prišlo vo štvrtok o život najmenej 15 ľudí a minimálne 24 je zranených. Počet mŕtvych vo štvrtok korigoval český policajný prezident Martin Vondrášek.

Strelec bol podľa jeho slov študentom školy, najskôr zastrelil svojho otca, potom odišiel do Prahy. Skutok bol podľa Vondráška premyslený, študent sa zrejme inšpiroval činom v zahraničí, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

21. decembra 2023, 17:55 Čas čítania 0:58 Slovensko reaguje na masovú streľbu na pražskej univerzite. Vláda sľubuje akúkoľvek potrebnú pomoc Slovensko reaguje na masovú streľbu na pražskej univerzite. Vláda sľubuje akúkoľvek potrebnú pomoc

Vondrášek na tlačovej konferencii priznal, že útočník sa inšpiroval teroristickým útokom v Rusku. „Keď Ilnaz (odkaz na masového vraha z Ruska, ktorý na strednej škole zastrelil 9 ľudí – pozn. red.) strieľal, uvedomil som si, že je oveľa výhodnejšie robiť masové vraždy ako sériové,“ napísal vo svojom denníku, ktorý si písal na Telegrame.

Strelec si vraj chcel vziať život

Polícia podľa Vondráška prijala vo štvrtok o 12.00 h oznámenie o tom, že z obce Hostouň odišiel do Prahy 24-ročný muž, ktorý si chcel vziať život. O 20 minút neskôr dostala správu, že v rovnakej obci našli mŕtveho muža. Zistili, že išlo o páchateľovho otca.

Polícia potom podľa Vondráška ľahko zistila, že strelec bol študentom FF UK v Prahe a aj že mal mať vo štvrtok prednášku v budove na Celetnej ulici. Túto budovu preto evakuovala a po mladíkovi pátrala, v budove však nebol.

Páchateľ sa pravdepodobne zastrelil

Krátko pred 15.00 h polícia dostala prvé informácie o streľbe z hlavnej budovy FF UK, ktorá sa nachádza na Palachovom námestí. Prvé hliadky boli podľa policajného prezidenta na mieste v jednotkách minút, zásahová jednotka dorazila do 12 minút. O 15.20 h prišla informácia, že na ochodze budovy je bezvládne telo strelca. Vondrášek nespresnil, či ho zabila polícia alebo spáchal samovraždu, ale ako pravdepodobnejšie označil druhú možnosť, pretože utrpel „devastujúce zranenia“. Tie tiež zabránili tomu, aby ho mohli ihneď identifikovať.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Páchateľ bol podľa policajného prezidenta legálnym držiteľom niekoľkých zbraní. Dodal, že existujú indície, že sa strelec inšpiroval teroristickým útokom, ktorý sa odohral tento rok v Rusku. Musia to však podľa neho ešte overiť.

Na mieste je aj minister vnútra Vít Rakušan. „Neexistuje žiadna indícia, že by tento čin mal akúkoľvek spojitosť s medzinárodným terorizmom,“ zdôraznil. Dodal, že keď dôjde k stotožneniu obetí, rezort bude komunikovať aj so zastupiteľskými úradmi, aby potvrdili alebo vylúčili, či sú medzi obeťami aj ľudia z iných krajín.

streľba, praha
Zdroj: TASR/AP
Domov
Zdieľať
Diskusia