Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
7. januára 2024, 11:14
Čas čítania 1:18

Štyri nové bratislavské ulice sa budú volať podľa historických lokalít. Pribudne luxusná štvrť aj park

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Všetky vydrické domy a ulice zmizli pri rozsiahlej demolácii Podhradia v súvislosti s výstavbou Nového mosta cez Dunaj (predchádzajúci názov Mosta SNP).

Na mapu bratislavského Starého Mesta v Podhradí by mali pribudnúť nové ulice i park. V rámci vznikajúceho projektu Vydrica by sa tam mala nachádzať Vydrická, Žižkova, Floriánska a Oeserova ulica a tiež Kempelenov park.

Návrh na pomenovanie schválili miestni poslanci, odobriť ho musí ešte bratislavské mestské zastupiteľstvo. „Názvy sú založené na historických podkladoch a osobnostiach, ktoré na tomto území pôsobili,“ uviedla pre TASR hovorkyňa staromestského starostu Veronika Gubková.

Vydrická ulica 

Pri Vydrickej ulici je pomenovanie navrhované podľa historického názvu ulice Vydrica (podľa potoka Vydrica), ktorá sa tiahla od Rybného námestia po Vodnú vežu ako súčasť bratislavského Podhradia. Vydrica, na ktorú nadväzovala Podhradská ulica (Žižkova) na Zuckermandli, bola hlavnou komunikáciou rovnobežnou s Dunajom.

Žižkova ulica

Ulica, ktorá je v súčasnosti známa ako Žižkova, tvorila kedysi hlavnú os Zuckermandla. V minulosti bola Podhradská ulica známa aj ako Cesta Márie Terézie. Názov Žižkova ulica dostala v roku 1946. Podobu, ktorú si pamätali starí Bratislavčania, dostala v 18. storočí, keď Zuckermandel zažíval najväčší rozkvet. Do roku 1850 bola majetkom Bratislavského hradu, v danom roku boli Podhradie a Vydrica administratívne pričlenené k mestu. Žižkova ulica sa tiež považuje za ulicu cintorínov, keďže sa na nej nachádzala aj trojica cintorínov. Stáli tam aj viaceré budovy (kúrie).

Floriánska a Oeserova ulica 

Pri Floriánskej ulici ide o historický názov ulice pochádzajúci z 18. storočia. 

Rovnako tak v prípade Oeserovej ulice ide o historický názov ulice pochádzajúci z 18. storočia. Pomenovaná má byť po Adamovi Friedrichovi Oeserovi, nemeckom maliarovi a sochárovi, ktorý sa narodil v Bratislave.

Kempelenov park 

Kempelenov park má byť pomenovaný po bratislavskom rodákovi a vynálezcovi Johannovi Wolfgangovi von Kempelenovi. Ako predstaviteľ doby osvietenstva bol všestrannou osobnosťou, experimentujúcou v rôznych oblastiach vedy, techniky a umenia. Venoval sa rôznym technickým problémom, zlepšeniam či patentom.

20. februára 2024, 10:30 Čas čítania 1:17 Einpark Offices ide proti prúdu: Kým iní stoja v zápche, naši zamestnanci už pijú prvú kávu Einpark Offices ide proti prúdu: Kým iní stoja v zápche, naši zamestnanci už pijú prvú kávu

„Nečakane populárnym a svetoznámym ho urobil šachový automat, ktorý vymyslel na pobavenie cisárskeho dvora,“ približuje dôvodová správa s tým, že jeho práce sú späté s danou lokalitou. Ide o pontónový most cez Dunaj, tlakový vodovod zásobujúci vodou Bratislavský hrad či stroje na čerpanie vody.

Vizualizácia novej mestskej štvrte Vydrica.
Vizualizácia novej mestskej štvrte Vydrica. Zdroj: Vydrica.com
Vizualizácia novej mestskej štvrte Vydrica.
Vizualizácia novej mestskej štvrte Vydrica. Zdroj: Vydrica.com
Vizualizácia novej mestskej štvrte Vydrica.
Vizualizácia novej mestskej štvrte Vydrica. Zdroj: Vydrica.com
Domov
Zdieľať
Diskusia