Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eva Thonhauserová
30. januára 2024, 8:51
Čas čítania 1:03

Na Slovensku postavili prvú modernú mobilnú záchrannú stanicu. Rýchlosť jej postavenia aj zloženia ťa prekvapí

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Postavenie alebo zloženie mobilnej stanice je praktické a trvá len 48 hodín.

V obci Komjatice v Novozámockom okrese bola v pondelok uvedená do prevádzky prvá stanica mobilnej záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. Stanica je vytvorená zo systému autonómnych mobilných staníc (AMoS), ktorý obsahuje viaceré samostatné funkčné moduly.


Každý modul je svojím vybavením prispôsobený svojmu určeniu. „Z týchto jednotlivých buniek je vyskladaná kompletná stanica záchranky, ktorá slúži ako zázemie na prevádzku posádky záchrannej zdravotnej služby. Každá stanica má dva samostatné vstupy. Biely vstup slúži na príchod záchranárov do práce a na zásobovanie stanice. Červený vstup je určený na vstup posádky záchranky po návrate zo zásahu u pacienta,“ vysvetlil Matej Polák, riaditeľ záchrannej zdravotnej služby ZaMED, ktorá bude mobilnú stanicu v Komjaticiach prevádzkovať.


Ako doplnil, systém okrem bežných ubytovacích kapacít obsahuje aj modul určený na dekontamináciu vozidla a posádky, skladovací modul či modul na parkovanie sanitky.

„Autonómnosť stanice záchranky je v prípade potreby zabezpečená samostatne stojacim AMoS energetickým modulom, ktorý zabezpečuje stanicu pitnou vodou a elektrickou energiou bez potreby pripojenia na inžinierske siete. Energetický modul takisto obsahuje čistiareň odpadových vôd a priestor na zber biologického odpadu,“ uviedol Polák.


Podľa jeho slov je jednou z výhod systému AMoS práve jeho mobilita. V prípade urgentnej potreby je možné celý systém naložiť na nákladné autá a previezť ho na miesto určenia.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

„V priebehu 48 hodín môže byť stanica nasadená a pracovať. Pandémia ochorenia covid-19, utečenecká kríza na Blízkom východe, vojna na Ukrajine a prírodné katastrofy menia aj doteraz zažité požiadavky na záchrannú zdravotnú službu. Tá potrebuje v 21. storočí pružne reagovať na aktuálne potreby a musí byť schopná presunúť ľudské aj prístrojové kapacity tam, kde sú v danej chvíli najviac potrebné,“ zdôraznil Polák.

Domov
Zdieľať
Diskusia