Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
3. februára 2024, 7:33
Čas čítania 1:26

Nová štúdia ukázala, ktoré plemená psov žijú najdlhšie

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Vyplýva to zo štúdie zverejnenej vo štvrtok v odbornom žurnále Scientific Reports.

Malé psie plemená s dlhými ňufákmi, ako sú vipety alebo trpasličie jazvečíky, žijú o niekoľko rokov dlhšie ako väčšie plemená s plochou tvárou, ako napríklad anglické buldogy. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej vo štvrtok v odbornom žurnále Scientific Reports.

Ide o prvú štúdiu, ktorá analyzuje rozdiely v očakávanej dĺžke života vo svetle širokého spektra faktorov vrátane plemien, veľkosti, tvaru tváre a pohlavia psov, uvádza hlavná autorka štúdie Kirsten McMillanová z britskej charitatívnej organizácie Dogs Trust.

Štúdia uvádza, že stredná dĺžka života viac než 150 plemien a krížencov psov je 12,5 roka, hoci sučky žijú o čosi dlhšie ako psy. Pri francúzskych buldočkoch je to však iba 9,8 roka.

Francúzske buldočky patria medzi tzv. krátkolebé (brachycefalické) plemená, kam zaraďujeme aj plemená ako boxer či anglický buldog. Tieto plemená majú výrazne skrátenú nosovú časť tváre. Predchádzajúci výskum uvádzal, že ploché tváre týchto plemien psov pripomínajú tváre malých detí, čo ich majitelia považujú za extrémne milé.

Krátke nosy spôsobujú problémy

Krátke nosy však brachycefalickým plemenám spôsobujú výrazné problémy s dýchaním.


„Je nesmierne dôležité, aby verejnosť uprednostňovala zdravie (zvierat) pred tým, čo považuje za ,milé‘. Chcem preto poprosiť každého, kto uvažuje o plemene s plochou tvárou, aby si to veľmi dobre rozmyslel,“ uviedol Dan O’Neill, šéf spoločnosti Brachycephalic Working Group, podľa ktorého štúdia ešte viac zvýraznila problémy so zdravím a s kvalitou života, ktoré brachycefalické psy trápia.

Najdlhšia priemerná dĺžka života je 15,4 roka

Podľa štúdie sú plemenami s najdlhšou strednou dĺžkou života lancashirský pätár (15,4 roka), tibetský španiel (15,2 roka) a jazvečík trpasličí (14 rokov). Labradory, najobľúbenejšie plemeno v Spojenom kráľovstve, sa dožívajú v priemere 13,1 roka. Štúdia súčasne uvádza, že čistokrvné psy žijú dlhšie ako kríženci, čo priamo vyvracia predchádzajúci výskum. Dôvodom môže byť nástup „módnych plemien“, kam patria krížence ako labradoodle (kríženec labradora a pudla), cockapoo (kríženec kokršpaniela a pudla) a pomsky (kríženec pomoranského špica a huskyho).

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Ľudia, ktorí uvažujú o nákupe alebo adoptovaní psa, si musia tiež uvedomiť, že niektoré plemená psov si vyžadujú väčšiu zdravotnú starostlivosť, upozorňuje McMillanová a dodáva, že omnoho dôležitejšie je zdravie domácich miláčikov. „Tieto zvieratá sú členmi našej rodiny, preto chceme mať istotu, že robíme všetko pre to, aby žili dlho, šťastne a zdravo,“ uzatvára McMillanová.

Domov
Zdieľať
Diskusia