Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
1. marca 2024, 12:11
Čas čítania 1:09

Tisíckam Slovákov príde list z finančnej správy. Úrad ich upozorní na dôležitú povinnosť, naposledy vybrali milióny eur

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Finančná správa listom upozorní na možnú povinnosť zdaniť príjem z predaja nehnuteľnosti.

Finančná správa pošle 5700 listov. Slovákov v nich ich upozorní na dôležitú povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti. Finančná správa spustí v roku 2024 listovú kampaň po štvrtýkrát. V minulosti priniesla do štátneho rozpočtu až 29 miliónov eur. 

„Finančná správa po štvrtý raz spúšťa listovú kampaň, ktorou chce daňovníkov upozorniť na povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti. Týka sa daňovníkov, ktorí predali napríklad rodinný dom, chatu, garáž alebo byt do piatich rokov od ich nadobudnutia,“ priblížila hovorkyňa FS Drahomíra Adamčíková.


Listy zašle FS vybraným daňovým subjektom, ktorým podľa informácií z katastra nehnuteľností mohla vzniknúť daňová povinnosť. Z hľadiska dane sa finančná správa zamerala na nehnuteľnosti, pri ktorých došlo v rozmedzí piatich rokov minimálne k dvom zmenám majiteľov.

Príslušné daňové priznanie môžu daňovníci podať do 2. apríla tohto roka osobne na príslušnom daňovom úrade, poštou na ľubovoľnej pobočke alebo elektronicky. „Nepriznaním príjmu z predaja nehnuteľností prichádzajú o finančné prostriedky najmä obce a mestá a doplácajú na to aj poctiví daňovníci, ktorí tieto príjmy riadne priznajú,“ zdôraznila Adamčíková.

V niektorých prípadoch nie je nutné priznanie podávať

Finančná správa zároveň pripomenula, že v určitých prípadoch môže byť príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti oslobodený od dane. Vtedy nevzniká povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň. Týka sa to napríklad prípadov, keď človek nehnuteľnosť vlastnil viac ako päť rokov a nemal ju zaradenú v obchodnom majetku alebo od jej vyradenia z obchodného majetku uplynulo viac ako päť rokov, prípadne ju zdedil po priamom predkovi alebo potomkovi a spolu ju vlastnili aspoň päť rokov.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Oslobodenie od dane sa týka aj situácie, keď ju niekto daroval a nedosiahol žiadny príjem z prevodu vlastníctva či predal nehnuteľnosť vydanú podľa reštitučných zákonov alebo zahrnutú do konkurznej podstaty.

kataster
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Domov
Zdieľať
Diskusia