Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Radka Klučárová TASR
18. mája 2023, 16:19
Čas čítania 0:45

Silvester na Slovensku bez petárd je blízko realite. Nové pravidlá spresňujú, kedy budú zakázané

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Pyrotechnika, ktorú chcú poslanci zakázať, má negatívny vplyv na ľudí, zvieratá, prírodu a spôsobuje škody na majetku.

Návrh na zákaz predaja a používania niektorých pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3 z dielne Sme rodina ide do druhého čítania. Poslanci Národnej rady (NR) SR o tom rozhodli vo štvrtkovom hlasovaní.

Zábavná pyrotechnika iba vo vyhradenom čase

Novela zákona o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii hovorí o zákaze petárd, ktorých hlavným efektom je hluk. Zároveň sa navrhuje spresniť čas používania ostatnej zábavnej pyrotechniky, a to 31. decembra od 18.00 do 24.00 h a 1. januára od polnoci do 2.00 h.


„Presne nastavený čas v aktuálnom zákone veľmi chýbal a poskytoval príliš široký časový priestor, najmä na nečakané používanie zábavnej pyrotechniky počas dvoch dní, a tým množstvo dôvodov pre negatívne dosahy na ľudí a zvieratá, pretože sa nemohli na hlukové a svetelné efekty zábavnej pyrotechniky fyzicky a psychicky pripraviť alebo dostatočne včas zabezpečiť zvieratá a eliminovať tým negatívne dosahy zábavnej pyrotechniky na ich fyzické a psychické zdravie,“ píše sa v dôvodovej správe.


Návrh má byť výsledkom práce pracovnej skupiny pre oblasť veterinárnej starostlivosti a ochrany zvierat predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Výrobky, ktoré chcú poslanci zakázať, majú negatívny vplyv na ľudí, zvieratá, prírodu a spôsobujú najväčšie škody na majetku.

petardy, zranenie
Zdroj: TASR/Svätopluk Písecký
Domov
Zdieľať
Diskusia