Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
27. mája 2023, 8:00
Čas čítania 0:52

Po novom možno zaplatíš v hotovosti až 15-tisíc eur. Pozri si chystané zmeny

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Parlament schválil novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti, ktorej cieľom je zamedziť praniu špinavých peňazí prostredníctvom dobrovoľných dražieb.

Výška sumy, do ktorej budú možné platby v hotovosti, sa zjednotí na 15 000 eur pre fyzické aj právnické osoby.

Doteraz to boli dve rôzne sumy. Vyplýva to z novely zákona o obmedzení platieb v hotovosti, ktorú Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila. Návrh predložili poslanci Marián Viskupič a Ján Oravec zo strany SaS. 

V súčasnosti neumožňuje právna úprava platby v hotovosti nad sumu 5 000 eur pre právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov, a nad 15 000 eur pre nepodnikateľov.


Doteraz platný zákon o obmedzení platieb v hotovosti nadobudol účinnosť ešte 1. januára 2013. „Od tohto dňa až dodnes nebol ani raz novelizovaný. Uplynulé desaťročie umožňuje tento zákon spätne hodnotiť, pričom možno konštatovať, že jeho deklarovaný cieľ, ktorým bola eliminácia daňových podvodov, sa nenaplnil,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.


Na platby v hotovosti sa podľa platnej legislatívy nevzťahuje zákaz v čase krízovej situácie, vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu a mimoriadnej situácie. V praxi to znamená, že už vyhlásenie mimoriadnej situácie v krajine vylúči uplatňovanie tohto zákona. Tak je to aj v súčasnosti.


Poslanci v novele schválili aj pozmeňujúci návrh poslanca Petra Kremského (OĽaNO). Limit na platby v hotovosti sa tak bude vzťahovať aj na dobrovoľné dražby. Cieľom je zamedziť praniu špinavých peňazí prostredníctvom dobrovoľných dražieb.
Novela bude účinná od 1. júla tohto roka.

Peniaze.
Peniaze. Zdroj: Wikimedia Commons/GreenZeb
Domov
Zdieľať
Diskusia