Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. októbra 2023, 10:23
Čas čítania 1:27

Na slovenských vysokoškolských internátoch sa už neubytuješ. Kapacity sú plné

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Informácie o naplnení kapacity poskytli Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Žilinská univerzita v Žiline a Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Viacerým univerzitným internátom sa podarilo ubytovať väčšinu študentov, ktorí o to zažiadali. Ich kapacity na tento školský rok sú takmer plné. V porovnaní s minulým rokom nezaznamenali výrazný nárast. 

Kapacita internátov UK je takmer plná. Momentálne tam býva približne 6 900 ľudí. Pre tento semester univerzite doručili 8-tisíc žiadostí, z čoho 650 nespĺňalo potrebné podmienky. „Možnosť výberu izby v prvom kole nevyužili všetci, a tak aj tí, ktorí nespĺňali podmienky, mali možnosť o ubytovanie zažiadať,“ uviedla hovorkyňa UK Tatiana Zaťková.

Univerzita nemá v pláne kapacity zvyšovať, sústredí sa na rekonštrukcie. „Avšak bez štátnej dotácie nebude možné realizovať rekonštrukcie v potrebnom rozsahu. V takom prípade budeme nútení ubytovaciu kapacitu skôr obmedzovať z dôvodu nevyhovujúceho technického stavu budov,“ dodala hovorkyňa.

Takmer plné kapacity majú aj internáty v Košiciach, Žiline a Banskej Bystrici

Kapacity má takmer naplnené aj UPJŠ v Košiciach. V jej študentských domoch býva viac ako 1 700 študentov, tento rok evidovala takmer 2 700 žiadostí. Väčšine uchádzačom vyhovela, keďže univerzita taktiež zabezpečuje kapacity aj u zmluvných partnerov v počte približne 550 lôžok, priblížila hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Vzhľadom na rastúci trend počtu študentov v ich škole plánujú zvyšovať kapacity, ale aj rekonštruovať. „Naším cieľom je postupne vytvoriť moderný univerzitný kampus. Preto budeme pokračovať v zvyšovaní kvality poskytovaného ubytovania pre našich študentov, zahŕňajúc ďalšie rekonštrukcie, renovácie a aj postupné zvyšovanie kapacity,“ povedala hovorkyňa.

UNIZA v Žiline prijala všetkých študentov, ktorí si podali žiadosť a spĺňali podmienky na pridelenie ubytovania. Na tento semester mala pripravených pre študentov 3 948 lôžok a dostala 3 995 žiadostí. V porovnaní s minulým rokom zaznamenala osempercentný nárast ubytovaných študentov, zhodnotil prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA Jozef Ristvej. Avizoval, že z dôvodu plánovej rekonštrukcie na Ubytovacom zariadení Veľký Diel neplánujú zvyšovať kapacitu internátov.

Tento školský rok UMB v Banskej Bystrici ubytovala viac ako 2 500 študentov, pričom univerzita zaznamenala približne 2 700 žiadostí. „Tento rok sme zvýšili kapacitu o 40 lôžok. Momentálne na ďalšie rozširovanie ubytovacích kapacít nemáme priestorové možnosti,“ povedal riaditeľ správy účelových zariadení UMB Ján Gréner.

Dodal, že v porovnaní s minulým rokom evidovali nižší počet žiadostí o ubytovanie. „V minulých rokoch sa počet žiadostí pohyboval okolo počtu 3-tisíc. Pokles môže byť spôsobený výpadkom informačno-komunikačných technológií v čase kyberútoku,“ uzavrel.

internát
Zdroj: TASR/Dano Veselský
Domov
Zdieľať
Diskusia