Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová
6. decembra 2023, 20:37
Čas čítania 0:53

Sociálna poisťovňa radí dôchodcom: Takto získajú naraz tisícky eur a nestratia dvojnásobnú valorizáciu

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Sociálna poisťovňa vyzýva dôchodcov, aby počkali so žiadosťami o starobný dôchodok na budúci rok.

Seniori, ktorí majú nárok na starobný dôchodok už v decembri, oň môžu požiadať neskôr a stále budú mať nárok na dvojnásobnú valorizáciu a 300-eurový mimoriadny bonus. Túto sumu bude musieť dôchodcom vyplatiť Sociálna poisťovňa naraz za celé obdobie, za ktoré dôchodok nepoberali, informuje portál Pravda.

Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kohút tvrdí, že seniorom môžu vyplatiť naraz aj tisícky eur. Upozorňuje však, že poisťovňa vyplatí spätne maximálne tri roky. 

„Môžete do pobočky Sociálnej poisťovne prísť napríklad v marci alebo v júni v roku 2024, ale aj neskôr. A to aj v prípade, ak vám nárok na dôchodok vznikol napríklad v decembri 2023. V poisťovni poviete: 1. decembra 2023 som dovŕšil dôchodkový vek a chcem požiadať o starobný dôchodok k 1. decembru 2023. Sociálna poisťovňa žiadosť posúdi,“ povedal Kohút. 

Sociálna poisťovňa vyzýva ľudí, aby si svoje žiadosti vybavili neskôr

Sociálna poisťovňa vyzýva poistencov, ktorým to situácia dovolí, aby si išli svoje žiadosti na starobný dôchodok vybaviť až v roku 2024. Pobočky majú totiž v súčasnosti vyťažené žiadosťami o predčasné dôchodky.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Netreba sa ničoho báť. Pokiaľ má poistenec nárok na dôchodok od decembra 2023, poisťovňa mu ho vyplatí spätne. „Ak nárok vznikne, tak tomuto klientovi Sociálna poisťovňa doplatí dôchodok od 1. decembra 2023 vrátane oboch tohtoročných valorizácií. A keď sa bavíme o dôchodku v roku 2023, tak mu bude patriť aj 300-eurový mimoriadny príspevok,“ dodal Kohút.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Domov
Zdieľať
Diskusia