Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
23. decembra 2023, 9:58
Čas čítania 1:16

ENERGETICKÁ KALAMITA: Na Slovensku zostalo bez prúdu 17-tisíc domácností. Situáciu komplikoval sneh a silný vietor

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Počasie sa podľa predpovede meteorológov nezlepší ani počas víkendu. Odstraňovanie porúch môže trvať ešte dlhšie a pravdepodobne pribudnú aj ďalšie.

Na strednom Slovensku v uplynulých dňoch spôsobili sneženie a vietor energetickú kalamitu. Bez elektrického prúdu je aktuálne vyše 17-tisíc domácností. Situácia je najhoršia v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Informoval o tom hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.

Situáciu komplikoval sneh a vietor

Dodal, že ťažký mokrý sneh a k tomu vietor sú predpokladom na pád stromov a tým aj poruchy na elektrických vedeniach. „Počasie, ktoré pretrváva v Žilinskom a Banskobystrickom kraji od štvrtka (21. 12.), odpojilo od elektriny tisícky domácností. SSD rieši poruchy na 21 vedeniach vysokého napätia,“ objasnil s tým, že mimo prevádzky je približne 440 trafostaníc. Elektrikárov zamestnávajú okrem toho aj poruchy na úrovni nízkeho napätia.


Ďalším výraznejšie zasiahnutým regiónom je aj horné Považie. Bez elektriny sú podľa hovorcu najmä obce a lokality v podhorských a horských oblastiach, kde prechádzajú vzdušné vedenia vysokého napätia cez lesy a členitý terén.

Príčinou problémov sú hlavne popadané stromy a konáre. „Niekde sú len poopierané o elektrické vedenie, na mnohých miestach však potrhali vodiče a poškodili stĺpy,“ priblížil Gejdoš a doplnil, že viacero poruchových miest energetici ešte len hľadajú v teréne. Prácu im komplikuje množstvo snehu i ťažko prístupné lokality.

Na Vianoce bez prúdu?

SSD zhrnula, že počasie sa podľa predpovede meteorológov nezlepší ani počas víkendu. „To znamená, že odstraňovanie porúch môže trvať dlhšie a pravdepodobne pribudnú aj ďalšie,“ ukončil hovorca.


SSD popoludní spresnila, že sa podarilo znížiť počet odberných miest bez elektriny zo 17-tisíc na približne 9-tisíc. „Stále platí, že väčšina z nich sa nachádza v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Pre množstvo napadaného snehu a zlé poveternostné podmienky sa k viacerým poruchám stále nevedia dostať,“ spresnil Gejdoš.


Prioritou sú pre SSD vedenia vysokého napätia, pretože majú dosah na najväčší počet odberných miest. Lokálne poruchy na úrovni nízkeho napätia opravuje spoločnosť až následne, keď to umožní situácia a kapacity. „Prioritou sú pre nás tiež lokality s väčšou koncentráciou obyvateľov, zdravotnícke zariadenia, domovy sociálnych služieb a podobne,“ dodal hovorca.

elektrické vedenie, výpadky, sneh
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová
Domov
Zdieľať
Diskusia