Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
28. januára 2024, 18:04
Čas čítania 1:25

Rodičia by mohli dostať 450 eur na predškolské vzdelávanie detí. Táto skupina Slovákov by naň mala nárok

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Rodičia by mohli dostať maximálne 450 eur na predprimárne vzdelávanie detí.

Rodičia by mohli dostávať príspevok na starostlivosť, a to až do veku, keď deti nastupujú na povinnú školskú dochádzku, vo výške maximálne 450 eur. Využívať by ho mohli aj osoby, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko. Vyplýva to z návrhu na vydanie zákona o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorý do Národnej rady SR predložila skupina poslancov z Progresívneho Slovenska.

Príspevok na predprimárne vzdelávanie dieťaťa kombinuje súčasný príspevok na starostlivosť pre deti do troch rokov veku a podporu detí od troch rokov, ktoré už spravidla navštevujú materské školy, až do ukončenia ich predprimárneho vzdelávania.

Predkladatelia chcú zároveň zaviesť súbeh tohto príspevku s rodičovským príspevkom, ale len v prípade, ak sú v rodine dve a viac detí.

„Vtedy bude mať nárok na príspevok na skôr narodené dieťa aj rodič, ktorý v tom čase poberá rodičovský príspevok na mladšie dieťa. Tento príspevok budú môcť využiť aj rodiny s deťmi, ktorým nevznikol nárok na takzvaný predĺžený rodičovský príspevok podľa zákona o rodičovskom príspevku účinného od 1. augusta 2023,“ uvádzajú predkladatelia v dôvodovej správe.

Na príspevok budú mať rodičia nárok, kým dieťa nenastúpi na povinnú školskú dochádzku

Ide o rodičov s deťmi, ktorí nestihli riadny zápis do materskej školy v máji, a tak nemajú nárok na poberanie predĺženého rodičovského príspevku. Príspevok na predprimárne vzdelávanie dieťaťa by mohli títo rodičia poberať dovtedy, kým im nevznikne nárok na predĺžený rodičovský príspevok alebo kým ich dieťa nenastúpi na povinnú školskú dochádzku.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„Účelom predkladaného návrhu je zvýšenie efektivity čerpania príspevku na starostlivosť, ktorý sa v súčasnosti čerpá veľmi málo, takmer vôbec, a to najmä preto, že na Slovensku je zavedený aj rodičovský príspevok, na ktorý má nárok rodič každého dieťaťa do troch rokov veku (alebo do šiestich v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa), a tiež takzvaný predĺžený rodičovský príspevok bez ohľadu na to, či rodič pracuje alebo nie,“ argumentujú predkladatelia.

Poslanci tiež uviedli, že systémová finančná podpora rodín s deťmi do troch rokov absentuje. Vtedy pritom deti nastupujú do materských škôl a rodičia ich musia umiestniť do súkromných škôlok, pretože v obecných ich žiadosti pre nedostatok kapacít zamietajú. Čerpať tento príspevok by mohli rodičia, ktorí sa preukážu pracovným pomerom. Účinnosť navrhujú poslanci od 1. júna 2024.

škôlka
Zdroj: TASR/Alexandra Moštková
Domov
Zdieľať
Diskusia