Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
14. marca 2024, 14:22
Čas čítania 0:48

Slovenskí učitelia začnú od štátu dostávať príspevky. Prvé prídu v apríli, Drucker prezradil ich výšku

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

O príspevkoch informoval minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Rezort školstva zavedie v tomto roku regionálne príspevky pre pedagogických a odborných zamestnancov. Prerozdelí 60 miliónov eur. Prvýkrát sa majú vyplácať v apríli. Cieľom je prilákať a udržať viac kvalifikovaných pedagógov v oblastiach, kde je najväčší nedostatok učiteľov. 


„Vidíme veľké rozdiely v tom, kde nám chýbajú učitelia v dôsledku vysokých nákladov. Trpí tým predovšetkým osobitne západná časť Slovenska – Bratislava, ale aj východná časť, okres Košice aj niektoré väčšie mestá,“ uviedol minister s tým, že nedostatok učiteľov negatívne ovplyvňuje kvalitu vzdelávania.

Prezradili, aká bude výška

Ako avizoval, výška regionálneho príspevku sa určí na základe porovnania platov pedagogických a odborných zamestnancov s priemerným platom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v oblasti. Vyplácať sa budú podľa ministra v troch termínoch. „Za mesiace január, február a marec v termíne apríl. Potom to bude do konca augusta a potom september, október, november, december,“ priblížil.


Najvyšší príspevok by podľa jeho slov malo mať mesto Bratislava na úrovni 145 eur, najnižší príspevok je na úrovni 30 eur. Rezort školstva zverejní metodiku prideľovania príspevku na svojej stránke.


„Príspevok zatiaľ pokrýva rok 2024, pracujeme však na dlhodobom riešení. Budeme intenzívne rokovať s ministerstvom financií o možnostiach kontinuálneho financovania tejto iniciatívy v nasledujúcich rokoch,“ dodal Drucker. Ministerstvo školstva uvažuje aj o zahrnutí materských škôl do systému financovania.

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, TASR/Roman Hanc
Späť
Zdieľať
Diskusia