Mnohí ľudia sú diagnostikovaní ako obézni. Odborníci teraz navrhujú, že je potrebná presnejšia definícia.
Podľa celosvetovej správy časopisu The Lancet Diabetes & Endocrinology by lekári mali brať do úvahy celkový zdravotný stav pacientov s nadbytočným tukom, a nie len merať ich index telesnej hmotnosti (BMI). Ten sa nedokáže rozlíšiť medzi svalmi a telesným tukom ani vysvetliť nebezpečný tuk okolo pása a orgánov, uvádza BBC.
U osôb s chronickými ochoreniami spôsobenými ich hmotnosťou by sa mala diagnostikovať klinická obezita - ale u tých, ktorí nemajú žiadne zdravotné problémy a hrozí im len ochorenie v budúcnosti, by sa mala diagnostikovať predklinická obezita.
Odhaduje sa, že na celom svete žije viac ako miliarda ľudí s obezitou, preto je po liekoch na chudnutie na predpis veľký dopyt. „Obezita je spektrum,“ hovorí profesor Francesco Rubino.
„Niektorí s ňou fungujú normálne, dokážu žiť normálny život. Iní však napríklad nemôžu dobre chodiť alebo dýchať, prípadne sú pripútaní na invalidný vozík a majú vážne zdravotné problémy,“ dodáva.
Odborníci navrhujú nový model, ktorý by sa zaoberal príznakmi obezity ovplyvňujúcimi orgány v tele - ako sú srdcové choroby, dýchavičnosť, cukrovka 2. typu alebo bolesti kĺbov - a ich škodlivým vplyvom na každodenný život. To naznačuje, že obezita sa stala klinickým ochorením a vyžaduje si liečbu liekmi.
Ľuďom s predklinickou obezitou by sa však namiesto liekov a chirurgického zákroku malo ponúknuť poradenstvo a monitorovanie chudnutia, aby sa znížila pravdepodobnosť vzniku zdravotných problémov.
Odborníčka na detskú obezitu profesorka Louise Baur, ktorá sa podieľala na správe, uviedla, že nový prístup umožní dospelým a deťom s obezitou dostať vhodnejšiu starostlivosť a zároveň zníži počet pacientov s nadmernou diagnózou.