Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
19. júna 2023, 17:22
Čas čítania 1:11

FINANČNÁ SPRÁVA: Nezabudni na dôležitú povinnosť, má ju 277 000 Slovákov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Trojmesačný odklad na podanie daňového priznania uplynie v piatok 30. júna.

O necelé dva týždne, v piatok 30. júna, uplynie trojmesačný odklad na podanie daňového priznania (DP) a zaplatenie súvisiacej dane z príjmu. Túto povinnosť si bude musieť splniť približne 277 000 daňovníkov, ktorí možnosť odkladu využili.


„Daňovníci si musia splniť svoje povinnosti v zákonom stanovenej lehote, iná možnosť na predĺženie lehoty na podanie daňového priznania už nie je. Podať DP do konca septembra môžu len tí daňovníci, ktorí podali do konca marca oznámenie o predĺžení lehoty na podanie DP a majú zdaniteľné príjmy zo zdrojov v zahraničí. Tí si mohli lehotu predĺžiť o šesť mesiacov,“ priblížila hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Daňovníci môžu požiadať o odklad splátky

Ak daňovníkovi s trojmesačným odkladom vznikne preplatok na dani z príjmov, finančná správa mu ho vráti najneskôr do 9. augusta. Tí, ktorí si predĺžili lehotu, môžu poukázať aj podiel zaplatenej dane v riadnom DP podanom v predĺženej lehote. Správca dane musí, ak sú splnené všetky podmienky, presunúť peniaze vybraným prijímateľom do troch mesiacov.
Ak daňovník nemôže uhradiť daň v zákonom stanovenej lehote, môže požiadať o odklad platenia dane alebo o zaplatenie dane v splátkach. Správca dane môže jeho žiadosti vyhovieť pri splnení jednej zo stanovených podmienok.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

„Daňový subjekt musí v žiadosti jednoznačne uviesť niektorú z podmienok, ktoré určilo Finančné riaditeľstvo SR, na základe ktorej žiada o povolenie odkladu platenia dane alebo platenia dane v splátkach. Spolu so žiadosťou musia byť predložené aj doklady preukazujúce jeho tvrdenia,“ zdôraznila Rybanská. Ak daňový subjekt svoje tvrdenie nepreukáže a ani správca dane ich nemá preukázané iným spôsobom, žiadosti nemôže vyhovieť.


Podstatnými náležitosťami žiadosti sú: kto žiadosť podáva, v akej veci, čo navrhuje a určenie jednej z podmienok, na základe ktorej žiada o povolenie odkladu platenia dane alebo zaplatenia dane v splátkach. Okrem toho je potrebné v žiadosti navrhnúť výšku splátok a lehotu ich splatnosti, resp. lehotu odkladu.

Ilustračný obrázok.
Ilustračný obrázok. Zdroj: Unsplash/Gabrielle Henderson
Domov
Zdieľať
Diskusia