Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
22. júla 2023, 9:05
Čas čítania 1:12

Zelenskyj: Most na Krym musí byť zničený. Je naším legitímnym cieľom, lebo prináša vojnu, nie mier

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené
Zelenskyj: Most na Krym musí byť zničený. Je naším legitímnym cieľom, lebo prináša vojnu, nie mier
Zdroj: TASR/AP

Ukrajinský prezident dal jasné stanovisko.

Most spájajúci Krymský polostrov s Ruskom prináša vojnu, a nie mier a je preto legitímnym vojenským cieľom, uviedol v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Výbuchy na Krymskom (Kerčskom) moste v pondelok pripravili o život dvoch civilistov a vyradili z prevádzky časť cestného mosta, ktorý sa len nedávno vrátil do plnej prevádzky po tom, čo bol vážne poškodený pri podobnom útoku v októbri minulého roka.

Poškodený most vedúci z ruskej pevniny na okupovaný ukrajinský polostrov Krym v Kerčskom zálive. (8. október 2022)
Poškodený most vedúci z ruskej pevniny na okupovaný ukrajinský polostrov Krym v Kerčskom prielive. (8. október 2022) Zdroj: Twitter/Ruslan Stefanchuk


Kyjev útok privítal, priamo zaň však zodpovednosť neprevzal. Moskva z neho obvinila Ukrajinu. Krymský polostrov Rusko nelegálne anektovalo ešte v roku 2014 a Ukrajina ho plánuje opätovne získať počas protiofenzívy, ktorú jej ozbrojené sily vedú proti 17 mesiacov trvajúcej ruskej vojenskej invázii.


Cestný a železničný most, ktorý Rusko uviedlo do prevádzky v roku 2018, podľa Zelenského nie je len logistickou cestou. Povedal to vo videopríhovore, ktorým sa zúčastnil na bezpečnostnej konferencii v americkom Aspene.

„Toto je trasa využívaná na kŕmenie vojny muníciou a prebieha to na dennej báze. A militarizuje Krymský polostrov,“ dodal ukrajinský prezident. „Pre nás je to, pochopiteľne, nepriateľské zariadenie vybudované v rozpore s medzinárodným právom a so všetkými platnými normami. Takže, pochopiteľne, je pre nás cieľom. A cieľ, ktorý prináša vojnu, nie mier, musí byť zničený,“ upozornil Zelenskyj.

Volodymyr Zelenskyj.
Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: TASR/František Iván


Zároveň v rámci odpovede na otázku položenú moderátorom konferencie poprel spojenie medzi pondelkovým útokom na tento most a odstúpením Ruska od čiernomorskej dohody na vývoz obilia z ukrajinských prístavov. Rusko totiž podľa neho marilo fungovanie obilného koridoru už od samého začiatku. „Ak by nebol Krymský most, našli by ďalší príklad, ďalšiu zámienku,“ dodal.

Zároveň zopakoval svoje predchádzajúce vyjadrenia, podľa ktorých ukrajinská protiofenzíva postupuje pomalšie, než by si želal, cituje Reuters. „Napriek tomu verím, že sa blížime k momentu, keď príslušné (bojové) akcie môžu nabrať tempo. Chápem, že je lepšie vidieť, že víťazstvo príde čím skôr. Toto chceme aj my,“ zdôraznil ukrajinský prezident. 

Domov
Zdieľať
Diskusia