Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
29. júla 2023, 8:35
Čas čítania 0:55

Globálne otepľovanie sa skončilo, nastala éra globálneho varu. Šéf OSN reaguje na najteplejší júl v histórii

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Lídri musia podľa Antónia Guterresa okamžite konať.

„Klimatická zmena je tu. Je desivá. A to je len začiatok. Obdobie globálneho otepľovania sa skončilo, nastala éra globálneho varu,“ povedal šéf OSN António Guterres. Reagoval na fakt, že tohtoročný júl sa stal najteplejším mesiacom v histórii meraní. António Guterres naznačil, že extrémne horúci júl je len predzvesťou toho, ako bude vyzerať klíma v budúcnosti. 

Šéf OSN v súvislosti so súčasnými intenzívnymi horúčavami v rozsiahlych oblastiach severnej pologule a s ničivými lesnými požiarmi v južnej Európe a Kanade hovoril o „krutom lete“, ktoré je „katastrofou pre celú planétu“.


Uviedol, že vedci takéto extrémne následky zmeny klímy dlhodobo predpovedali a varovali pred nimi. Jediným prekvapením je podľa neho „rýchlosť tejto zmeny“. Šéf OSN preto apeloval na svetových lídrov, aby už konečne prestali váhať, vyhovárať sa a prijali rýchle a ďalekosiahle kroky na ochranu klímy.


Guterres vyzval rozvinuté krajiny sveta, aby sa zaviazali dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2040 a rozvíjajúce sa ekonomiky do roku 2050. „Vzduch je nedýchateľný, horúčavy neznesiteľné a úroveň ziskov z fosílnych palív a nečinnosť v oblasti klímy sú neprijateľné. Lídri musia viesť. Už žiadne váhanie, žiadne výhovorky, žiadne čakanie, kým sa ostatní pohnú ako prví. Na to už jednoducho nie je čas.“

Domov
Zdieľať
Diskusia