Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
16. augusta 2023, 13:02
Čas čítania 2:21

Minister financií prezradil, čo bude s rastúcimi hypotékami. Má jasné riešenie

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Minister financií Michal Horváth sa vyjadril k aktuálnej situácii na hypotekárnom trhu.

V prípade rastúcich úrokov a splátok hypoték nie je potrebné prijímať zásadné plošné opatrenia na pomoc dlžníkom. V drvivej väčšine by klienti bánk mali nárast splátok zvládnuť. V individuálnych prípadoch môžu ohrozeným klientom pomôcť samotné banky.

Uviedol to v stredu dočasne poverený minister financií Michal Horváth s tým, že tieto závery vyplynuli z diskusií predstaviteľov Ministerstva financií (MF) SR, Národnej banky Slovenska (NBS) a Slovenskej bankovej asociácie (SBA) o aktuálnej situácii na hypotekárnom trhu.

Šéf rezortu financií pripustil, že sa môžu vyskytnúť ťažšie prípady dlžníkov, ktoré je potrebné riešiť. „Predstavitelia bánk nás ubezpečili, že majú mechanizmy, ako si s touto situáciou poradiť bez toho, aby došlo k nejakým rodinným tragédiám alebo ťažkým situáciám v živote ľudí. Robia to bežne, robili to aj v minulosti, v podstatne ťažších časoch počas covidu. Aj z tohto dôvodu si myslím, že nejaké silné zásahy zo strany štátu v tomto štádiu by boli iba kontraproduktívne,“ zdôraznil na stredajšom stretnutí s novinármi Horváth.

Domácnosti pocítia nárast splátok

Nárast splátok sa podľa údajov NBS do konca roka 2025 dotkne približne každej druhej hypotéky. Ide zhruba o 350 000 hypoték v 300 000 domácnostiach, čo je asi 13 % zo všetkých domácností na Slovensku.


„Zaoberali sme sa touto skupinou, o koľko v priemere im narastie splátka. Vyšlo nám číslo menej ako 100 eur. Takisto sme si prerátali, že v čase refixácie to odkrojí z príjmov týchto domácností v priemere 5 %,“ priblížil výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability NBS Vladimír Dvořáček. Nárast splátok o 200 a viac eur sa podľa centrálnej banky bude týkať približne 11 % zo všetkých hypoték, ktoré sa budú refixovať.


NBS podľa neho dlhodobo upozorňovala, že obdobie nízkych úrokových sadzieb nebude na Slovensku navždy. Sadzba na nové hypotéky vzrástla z 1 % na začiatku roka 2022 na súčasných 4,4 %. „Vrátili sme sa s výškou úrokovej sadzby niekde do obdobia 2013 – 2014, keď sa sadzby pohybovali medzi 4 a 5 %. My tieto úrokové sadzby nepovažujeme za nadmerné,“ vysvetlil Dvořáček. Vývoj na finančných trhoch pritom podľa neho naznačuje, že úroky by už výraznejšie rásť nemali.

Riziko neschopnosti splácania je nízke


Slovenská banková asociácia (SBA) zdôraznila, že riziko neschopnosti splácania úverov na bývanie je na Slovensku v súčasnosti nízke. Podiel nesplácaných hypoték je na úrovni 1,1 %, čo je najmenej za takmer 20-ročné obdobie, odkedy sú tieto údaje k dispozícii. Rizikovú skupinu tak predstavuje len 3 500 hypoték v 3 000 slovenských domácnostiach, ktoré môžu čeliť potenciálnemu riziku neschopnosti splácania.


„V slovenských bankách chceme, vieme a budeme pomáhať rodinám, ktoré to budú potrebovať, rovnako ako sme to robili aj počas uplynulej koronakrízy. Zdravý bankový sektor, ktorý je najdôležitejším zdrojom financovania našej ekonomiky, je dlhodobo pilierom našej krajiny a práve vďaka tomu vieme pomáhať tým, ktorí to naozaj potrebujú,“ zhodnotil prezident SBA Peter Krutil. Pomoc bánk dlžníkom môže byť vo forme dočasného zníženia splátok, predĺženia lehoty splácania či reštrukturalizácie viacerých úverov do jedného výhodnejšieho.


Minister financií v súvislosti s rôznymi návrhmi od politických strán upozornil, že forma pomoci napríklad cez bonifikáciu sadzieb je problematická z viacerých hľadísk. Jedným z dôvodov je, že SR v súčasnosti potrebuje konsolidovať verejné financie a nie pridávať do rozpočtu nové výdavky.


„Je to problematické aj z toho hľadiska, že podporuje cenový vývoj na trhu s nehnuteľnosťami a v konečnom dôsledku je v prospech tých, ktorí teraz vlastnia nehnuteľnosť, a v prospech developerov. Ak si zoberieme klientov, pre ktorých by takáto bonifikácia mala platiť, je to zväčša v prospech tých, ktorí si berú väčší úver na väčšiu nehnuteľnosť. Dá sa predpokladať, že sú aj bohatší. Keď sa na to pozrieme z rôznych pohľadov, je to nežiaduce opatrenie,“ dodal Horváth.

Minister financií Michal Horváth.
Minister financií Michal Horváth. Zdroj: TASR∕Dano Veselský
Domov
Zdieľať
Diskusia