Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
11. septembra 2023, 8:10
Čas čítania 1:18

V Tatrách po tragickom 50-metrovom páde zahynul paraglajdista z Poľska. Záchranársky vrtuľník cez víkend zasahoval opakovane

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Lekárka na mieste zistila, že 26-ročný muž z Poľska utrpel zranenia nezlučiteľné so životom.

Záchranársky vrtuľník z Popradu počas nedele vzlietol na pomoc ľuďom celkovo päťkrát. V jednom prípade však prišla pomoc neskoro. Vrtuľníková záchranná zdravotná služba Air – Transport Europe na sociálnej sieti informovala, že pád v oblasti Gerlachovského kotla vo Vysokých Tatrách neprežil mladý paraglajdista.

„Svedkovia ráno nahlásili pád paraglajdistu z výšky približne 50 metrov. Počas pádu stratil prilbu a následným nárazom do skál utrpel vážne poranenie hlavy a chrbtice. Po prílete do oblasti bola lekárka spolu s horským záchranárom vysadená palubným navijakom. Muž ležal medzi skalami bez známok života,“ uviedla záchranná služba.

Lekárka na mieste zistila, že 26-ročný muž z Poľska utrpel zranenia nezlučiteľné so životom.

Druhý let smeroval do Zlomiskovej doliny, kde pri výstupe vypadol zo steny 50-ročný poľský turista, pričom si poranil dolnú končatinu v oblasti členka. Z miesta bol evakuovaný a prevezený do Starého Smokovca, kde mu lekárka poskytla ďalšie ošetrenie. Keďže posádka medzitým prijala ďalšiu výzvu na pomoc, pacienta odovzdali do starostlivosti pozemných záchranárov. Tí ho previezli na ďalšie ošetrenie do popradskej nemocnice.

Úraz utrpela aj iná paraglajdistka

Medzitým už bol záchranársky vrtuľník opäť vo vzduchu a smeroval k chodníku na Zbojnícku chatu. „Pomoc záchranárov potreboval 60-ročný muž, ktorý pociťoval výrazné bolesti na hrudníku s kolapsovým stavom. Lekárka ho z miesta evakuovala palubným navijakom, počas medzipristátia mu poskytla neodkladnú zdravotnú starostlivosť a s podozrením na akútny infarkt myokardu bol prevezený do popradskej nemocnice. Tam si ho prevzala košická posádka leteckých záchranárov a ďalej transportovala na vyššie pracovisko – kardiocentra v Prešove,“ dodávajú leteckí záchranári.

11. februára 2024, 9:30 Čas čítania 3:37 Martin navrhol dizajnovú chatu v Tatrách. Na pomery Slovákov je trochu drahšia, bál som sa, čo na to ľudia povedia Martin navrhol dizajnovú chatu v Tatrách. Na pomery Slovákov je trochu drahšia, bál som sa, čo na to ľudia povedia

Popradskej posádke v tom čase prišlo ďalšie hlásenie o urgentný let ku Skalnatému plesu. Tam pomoc potrebovala 37-ročná paraglajdistka, ktorá po páde utrpela úraz bedrovej časti chrbtice a rebier. Po ošetrení ju preložili na palubu a vrtuľníkom transportovali do nemocnice v Poprade.

Podvečer prišla na základňu požiadavka o technickú pomoc pod Gerlachovský štít, kde uviazli traja poľskí horolezci. Keďže boli bez zranení, postupne ich záchranári, doplnení o členov Horskej záchrannej služby, z miesta evakuovali a previezli k Sliezskemu domu. Odtiaľ pokračovali ďalej samostatne.

Domov
Zdieľať
Diskusia